Bosna Hersek – Türkiye İlişkileri Artarak Devam Ediyor

Saraybosna Mevlevi Tekkesi 8 Mayıs’ta Açıldı

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkiye’den Konya – Selçuklu Belediyesi’nin ve Bosna Hersek’ten Saraybosna Stari Grad Belediyesi’nin işbirliği ile hayata geçirilen ve inşaatına geçtiğimiz yılın ekim ayında başlanılan Saraybosna Mevlevi Tekkesi’nin inşaat çalışmalarında sona gelindi. TİKA’nın koordinasyon çalışmalarını yürüttüğü, Konya – Selçuklu Belediyesi’nin finansman desteği sağladığı proje, Türkiye – Bosna Hersek arasında gelişerek devam eden ikili ilişkilerin yeni bir meyvesi olacak. Mevlevi Tekkesi’nin önemli bir özelliği ise Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Alija Izetbegović ’in de mezarının bulunduğu Kovači şehitler mezarlığına çok yakın bir mesafede yer alması.  8 Mayıs tarihinde açılışı yapılmış olan Mevlevi tekkesinin açılış törenine Türkiye’den Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da yer alacağı bir heyet katıldı.

Türkiye’den Bosna Hersek’e Enerji ve Madencilik Alanlarında Yatırım

Bosna Hersek ülke ekonomisinin belirli bir düzeye erişebilmesi için ülkenin en çok gereksinim duyduğu şey ülkeye dışarıdan gelecek yatırımlar. Bu anlamda geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı Ermina Salkičević Dizdarević ve beraberindeki heyet, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bir ziyaret gerçekleştirdi ve Bakan Taner Yıldız ile Bakan Yardımcısı Hasan Mercan ile görüştü. Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı, Ermina Salkičević Dizdarević yapılan bu görüşmede Bosna Hersek’te hayata geçirilmesi planlanan ve yatırım bekleyen projelerle ilgili bilgiler verdi. Yapılan görüşmelerden sonra Bakan Taner Yıldız’ın Bosna Hersek’e enerji ve madencilik alanlarında olmak üzere birtakım yatırımlar yapılacağını bildirdiği öğrenildi.

Bursa’dan Bosna Hersek’e Ziyaret

Bursa Valisi Şahabettin Harput ve beraberindeki heyet geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’e dört günlük bir ziyaret gerçekleştirdiler. Ziyaret kapsamında Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Republica Srpska’nın Cumhurbaşkanı Milorad Dodik ve entitenin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Enes Suljkanović ile entitenin de facto başkenti Banja Luka’da bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Dodik, Bursalı iş adamlarının Republika Srpska’da çeşitli alanlarla yatırım yapmak niyetinde olduklarını ve Türkiye’nin dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ve bu nedenle kendilerinin de entite olarak Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtti.

Bursa’dan Bosna Hersek’e giden Türk heyetinin, Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Republika Srpska’da gerçekleştirdiği diğer bir faaliyet ise Bursa’nın Osmangazi Belediyesi ile Bosna Hersek’in Doboj Belediyesi ile ‘Kardeşlik Anlaşması’ imzalamasıydı. İmzalanan kardeşlik anlaşması çerçevesinde iki belediye arasında ekonomik ve sosyal işbirliğini arttıracak faaliyetler düzenlenecek.

İstanbul’da Düzenlenecek Olan ‘IDEF 2013’ Fuarına Bosna Hersek’ten Bir Heyet Katılacak

İstanbul’da 7 – 10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Savunma Endüstrisi Fuarı’na Bosna Hersek’ten aralarında Bosna Hersek Savunma Bakanı Zekerija Osmić’in de bulunduğu bir heyet katılacak. Bosna Hersek Savunma Bakanı Osmić, bu ziyaret sırasında Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşecek. İkili bu görüşmede Bosna Hersek – Türkiye arasında savunma alanında işbirliğini geliştirme konusunda fikir alışverişi yapacak. Bosna Hersek Savunma Bakanı Osmić, Bakan Yılmaz’a Türkiye’nin Bosna Hersek’e NATO üyeliği konusunda verdiği desteklerden ötürü teşekkürlerini sunacağı ve Bosna Hersek’in Avrupa Birliği ve NATO üyeliği konularında Türkiye’nin desteklerinin artarak devam etmesini temenni ettiklerini bildireceği söylendi.

 

(TUİÇ- Akademi, Anadolu Ajansı, Zambak.ba, Sarajevo Times, Oslobodjenje, TRT Türk)

TUİÇ – BALKAM

Emel DENİZ

Bosna – Hersek

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...