Sarkozy’nin İnadı

0
49

Fransa’da yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi 500 binden fazla Ermeni’nin oylarını toplamaya çalışan Sarkozy,1915 olaylarının inkârını suç sayan yasa teklifinin arkasında yer aldı ve teklif kabul edildi.

Teklifin Parlamento’dan geçmesinden sonra, kararın Fransız Anayasası’nın 33.maddesine aykırı olduğunu savunan milletvekilleri Michel Diefenbacher önderliğinde gereken 60 imzadan da fazlasını toplayarak Fransa Anayasa Konseyi’ne başvurdu. Aynı şekilde Jacques Mezard önderliğinde toplanan senato temsilcileri de gereken sayıdan 17 fazla imzayla Anayasa Konseyine başvuruda bulundular. Anayasa Konseyi’nin de buna 1 ay içerisinde cevap vermesi gerekiyor. Kararın beklenildiği gibi ifade özgürlüğünü kısıtladığını ve anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal kararı alması bekleniyor.

Sponsorlu

Fransız Anayasa Konseyi’nin 1 aylık süre içerisinde cevap vermesi  gerekiyor ve dolayısıyla Sarkozy’i zor bir dönem bekliyor. Kendinden emin hareket ederek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün telefonuna bile çıkmayan ve Başbakan Erdoğan’a mektup göndererek itidal çağrısı yapan Sarkozy, bu sefer kenara sıkışmış durumda. Eğer Anayasa Konseyi reddi karar verirse Sarkozy’nin popülaritesi hem ülke içinde hem de ülke dışında giderek düşmüş olacak ve rakibi Hollanda karşısında şansı iyice azalacak. Zaten anketlerden çıkan sonuçlarda bile geride olan Sarkozy’nin bu oy avı macerası pahalıya patlamış olacak.

Türkiye ile Fransız ilişkileri Sarkozy döneminde pek parlak geçmedi. Sarkozy’nin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olması zaman zaman gerginliklere yol açtı. Türkiye’nin aslında Fransa ile sorunu Sarkozy ile. Zira Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe de başından beri Ermeni tasarısının karşısında yer alıyordu Ve Türk dostların küstürülmemesini istiyordu. Son olarak belirtilmek gerekirse 1 ay sonra verilecek karar Sarkozy’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasını zora sokabilir.

Ve belki de Sarkozy’nin gitmesi, Türk-Fransız ilişkilerinin beklenilenin aksine soğuk geçmeyerek Hollanda ile yeni bir düzenin temellerinin atılmasına yardımcı olacaktır.

 

V. Can Uğurlu

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here