Şiddetli Yağışlar, Karşıt Gösteriler

Bu hafta Arnavutluk’ta dört gün boyunca aralıksız devam eden şiddetli yağışlar bazı kesimlerde hayatı olumsuz yönde etkilerken iktidar karşıtı gösteriler ve Türkçe Olimpiyatları Arnavutluk Finali yağışlardan etkilenmiş görünmüyor.

İktidar karşıtı protestoların düzenlendiği Tiran’da oldukça geniş bir kalabalık İskender Bey Meydanı’ndan Rahibe Teresa Meydanı’na kadar bayraklar eşliğinde yürüyüş yaparak daha sonra başbakanlık binası önünde sloganlar attı.

Karşıt gösteriyi düzenleyen milliyetçi eğilimli muhalefetteki Kırmızı Siyah İttifakı Partisi Genel Başkanı Kreşnik Spahiu düzenlenen gösteride Başbakan Sali Berişa’yı ve iktidarı eleştirirken Başbakan’ı istifaya çağırdı. Spahiu Berişa’nın iktidardan uzaklaştırılması gerektiğini ifade ederek, bunun sağlanması için de iktidar karşıtı gösterilere katılanlara birlik olmaları çağrısında bulundu.

Azerbaycan’la İşbirliği Anlaşması

Gösterilerin gerçekleştiği sırada Azerbaycan’da bulunan Başbakan Sali Berişa, Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade ile Bakü’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’da bir görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından Arnavutluk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu ve Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti arasında İşbirliği anlaşması imzalandı. Berişa, Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz ve Arnavutluk’un bu krizde nerede olduğuna dair fikirlerini beyan ederek, ülkede krizin negatif etkilerinin çok fazla görülmemesinde katkısı olan yatırımların önemini belirtti.

Ekonomik büyümeyi sağlamak adına çeşitli sektörlerde yatırımlara açık alanlar oluşturduklarını vurgulayan Başbakan, belirli alanlarda da vergi muafiyeti sağladıklarını dile getirdi.   

(TUİÇAkademi, Natural Disasters News, Balkanews, Silobreaker, Balkan Insight, Albanian Screen, Zaman)

TUİÇ-BALKAM

Derya DENİZ

Arnavutluk

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...