Sierra Leone’de Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Galibi Julius Maada Bio

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimi, asker kökenli aday Julius Maada Bio’nun galibiyetiyle sonuçlandı. Yaklaşık 3 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede 31 Mart’ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu gerçekleştirildi.

Sierra Leone Ulusal Seçim Komisyonu (NEC) Başkanı Mohammed N’fah-Alie Conteh, seçimin resmi sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Bio’nun oyların yüzde 51,81’ini aldığını, eski Dışişleri Bakanı Samura Kamara’nın ise yüzde 48,19’da kaldığını belirtti.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bio’yu destekleyenler araçlarıyla ve ellerinde taşıdıkları bayraklarla caddelerde kutlama yaptı.

Seçimin 7 Mart’taki ilk turunda, 16 aday arasında muhalefetin adayı Bio ve iktidar partisinin adayı Kamara ikinci tura kalmıştı. Bio, 2011’deki cumhurbaşkanlığı seçimine Sierra Leone Halk Partisi (SLPP) ile katılmış ancak kazanamamıştı.

Asker kökenli olan ve daha önce kansız bir darbe ile iktidara gelen Tuğgeneral Julius Maada Bio, 1987’de Sierra Leone Fourah Bay Üniversitesi Askeri Akademisinden mezun oldu. Devlet Başkanı Joseph Saidu Momoh döneminde 1985-1988 yıllarında Ekonomik Acil Durum Biriminde görev yapan Bio, 1988’de Birleşmiş Milletlerde havacılık güvenliği alanında eğitim aldı. 1996’daki kansız darbeyle Sierra Leone Devlet Başkanı olan Tuğgeneral Bio, emekli oluncaya kadar görevini sürdürdü.

Gürkan ŞENTÜRK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...