Sırbistan Hükümeti Protesto Edildi: Muhalefet Sokaklarda

0
232

8 Aralık Cumartesi akşamı binlerce Sırp Cumhurbaşkanı Alexander Vucic’in otokratik yönetimine karşı protesto gösterisi düzenledi. Sırbistan Sol Partisi Lideri Borko Stefanovic ve arkadaşlarının Kasım ayı sonunda Sırbistan’ın güneyindeki Krusevac şehrinde saldırıya uğramasını “Daha Fazla Kanlı Tişört İstemiyoruz” yazılı pankartlarla protesto eden göstericiler muhalafetin çağrısı ile sokaklara döküldü.

Muhalefet partileri yaşanan olaydan Cumhurbaşkanı Vucic’in başını çektiği şiddet ve gözdağı içeren popülist politik atmosferi sorumlu tutuyor.

Alexander Vucic eski radikal milliyetçi profile sahip ve bugünlerde  reform yaparak Sırbistan’ı Avrupa Birliği üyesi yapmak istediğini söyleyen Cumhurbaşkanı. Ancak eleştirmenlere göre Sırbistan’da demokrasi ve medya özgürlüğünü aşırı derecede kısıtlayan Vucic kendi iktidarını sürdürmek için Avrupa Birliği ile Rusya arasında taktiksel manevralar izlemekte.

Bilindiği üzere Alexander Vucic Sırbistan’ın Avrupa Birliği üyeliği için yaklaşık 8 yıldır Avrupa Birliği gözetiminde Kosova ile müzakereler yürütüyor ve en son gelinen aşamada iki ülke arasında toprak değişimi ile yeni bir sayfa açılması gündemde.

Sponsorlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here