Sırbistan-Makedonya Un Krizi Çözüldü

Makedonya Tarım ve Ormancılık Bakanı Lyupço Nikolovski ile Sırbistan Ticaret Bakanı Rasim Layiç, Üsküp’te bir araya gelerek Sırp ununun Makedonya’ya ithalatı konusunda ortaya çıkan anlaşmazlığı çözdü.

Makedonya’da yapılan yeni yönetmeliklerle beraber ithal ürünlerle ilgili yeni düzenlemeler getirildi. Yeni düzenlemeler un ithalatının yanı sıra tarımsal ürünlerin ithalat ve ihracatıyla ilgili düzenlemeler içeriyordu. Bu yeni düzenlemeler Sırbistan ile Makedonya arasında un ithalatı konusunda sorunlar çıkmasına neden oldu. Sırp ununun Makedonya’ya girişinde kontrol işaretinin konulmasını öngören yönetmelikle kriz ortaya çıktı.

Üsküp’te Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’nda bir araya gelen bakanlar soruna bir çözüm bulmak amacıyla görüştü. Yapılan görüşme sonucunda 1, 2, 5 kg unların Sırbistan’da; 25, 50 kg unların Makedonya’da damgalanmasına karar verildi. Bunun yanı sıra un konusunda ortaya çıkan bu sorun, ticari konulardaki diğer sorunlara ve bunların çözülmesinin gerekliliğine de dikkat çekti. Nikolovski ve Layiç, Makedonya ve Sırbistan arasındaki ticari bariyerleri sona erdirecek, sorunların hızlı çözümünü amaçlayan, ticaret hacmini ve iş birliğini arttırmayı amaçlayan  hükümetlerarası ortak bir komite kurma kararı da aldı. Bu komitenin kurulmasıyla Makedonya ve Sırbistan arasında yıllık 760 milyon avro olan karşılıklı ticaret hacminin 1 milyar avroya çıkması bekleniyor. Nikolovski bütün bunlarla ilgili olarak, ”Bu, iki hükümet arasında tarım ve ticaret hakkındaki tüm sorunların uzun vadeli bir çözümünün başlangıcıdır” dedi.

Makedonya ve Sırbistan arasındaki krizin kısa sürede çözülmesi sevindirici bir durumdur. Ancak bunun yanı sıra diğerlerine nazaran küçük olan bu sorunun çözümüyle beraber daha büyük sorunlara dair alınan bu kararlar çok daha önemli ve umut vericidir.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.

Çeviri: Neoliberalizmden Sonra

Bu yazı, Rana Faroohar'ın ‘Foreign Affairs’ için kaleme almış olduğu “After Neoliberalism: All Economics Is Local” başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir.

The Wind That Shakes the Barley (2006)

Avrupa çalışmaları stajyerimiz Ferhat Ege Aksaylı, The Wind That Shakes the Barley filmini sizler için analiz etti.

Paris Attacks and the Role of the European Union

Abstract This article analyzes the attacks of the Islamic State...