Sırbistan-Makedonya Un Krizi Çözüldü

0
126

Makedonya Tarım ve Ormancılık Bakanı Lyupço Nikolovski ile Sırbistan Ticaret Bakanı Rasim Layiç, Üsküp’te bir araya gelerek Sırp ununun Makedonya’ya ithalatı konusunda ortaya çıkan anlaşmazlığı çözdü.

Makedonya’da yapılan yeni yönetmeliklerle beraber ithal ürünlerle ilgili yeni düzenlemeler getirildi. Yeni düzenlemeler un ithalatının yanı sıra tarımsal ürünlerin ithalat ve ihracatıyla ilgili düzenlemeler içeriyordu. Bu yeni düzenlemeler Sırbistan ile Makedonya arasında un ithalatı konusunda sorunlar çıkmasına neden oldu. Sırp ununun Makedonya’ya girişinde kontrol işaretinin konulmasını öngören yönetmelikle kriz ortaya çıktı.

Üsküp’te Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’nda bir araya gelen bakanlar soruna bir çözüm bulmak amacıyla görüştü. Yapılan görüşme sonucunda 1, 2, 5 kg unların Sırbistan’da; 25, 50 kg unların Makedonya’da damgalanmasına karar verildi. Bunun yanı sıra un konusunda ortaya çıkan bu sorun, ticari konulardaki diğer sorunlara ve bunların çözülmesinin gerekliliğine de dikkat çekti. Nikolovski ve Layiç, Makedonya ve Sırbistan arasındaki ticari bariyerleri sona erdirecek, sorunların hızlı çözümünü amaçlayan, ticaret hacmini ve iş birliğini arttırmayı amaçlayan  hükümetlerarası ortak bir komite kurma kararı da aldı. Bu komitenin kurulmasıyla Makedonya ve Sırbistan arasında yıllık 760 milyon avro olan karşılıklı ticaret hacminin 1 milyar avroya çıkması bekleniyor. Nikolovski bütün bunlarla ilgili olarak, ”Bu, iki hükümet arasında tarım ve ticaret hakkındaki tüm sorunların uzun vadeli bir çözümünün başlangıcıdır” dedi.

Makedonya ve Sırbistan arasındaki krizin kısa sürede çözülmesi sevindirici bir durumdur. Ancak bunun yanı sıra diğerlerine nazaran küçük olan bu sorunun çözümüyle beraber daha büyük sorunlara dair alınan bu kararlar çok daha önemli ve umut vericidir.

Sponsorlu

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here