Sırbistan, Türkiye-AB Arasındaki Sığınmacı Anlaşmasına Güveniyor

 Sırbistan Çalışma, İstihdam ve Sosyal İşler Bakanı Aleksandar Vulin, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki sığınmacı anlaşması geçerli olduğu sürece, Sırbistan’ın sığınmacı akını konusunda rahat olacağını söyledi.

 Vulin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Macaristan’ın Sırbistan sınırına çekeceği ikinci tel örgüyle Sırbistan’daki sığınmacı sayısının artabileceğine dikkati çekerek, “Sırbistan buna mani olamaz ancak mevcut sığınmacı sayısıyla başa çıkabilir.” dedi.

 Çekilen ikinci tel örgünün ardından sığınmacı dolaşımının yavaşlayacağını savunan Vulin, “Türkiye ile AB arasındaki sığınmacı anlaşması geçerli olduğu sürece Sırbistan sığınmacı akını konusunda rahat olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 Sırbistan sınırları içinde halen 7 bine yakın sığınmacı olduğu tahmin ediliyor. Bunların 6 bini farklı şehirlerdeki sığınmacı merkezlerinde, kalan kısmı ise parklarda ve terk edilmiş binalarda kalıyor.

 Sığınmacıların kullandığı Balkan rotasındaki ülkelerden biri olan Sırbistan, sığınmacı akınını engellemek adına herhangi bir sınırına tel örgü çekmedi.

Hande Kutlu – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.sabah.com.tr/dunya/2017/03/03/sirbistan-turkiye-ab-arasindaki-siginmaci-anlasmasina-guveniyor

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.