Slovenya Çözüm Arayışlarında

0
61

Devlet Başkanı Borut Pahor, Birleşilirse Krizin Üstesinden Gelinebileceğine İnanıyor

Başkan Barut Pahor, “Çarşamba günü, Sentjernej’deki İşçi Bayramı kutlamalarında, yalnızca Birleşmiş Slovenya’nın finansal ve ekonomik krizi çözebileceğini belirtti. Ülke 2008’lere dönemez ve yeni şeylere başlama zamanı” dedi.

Slovenya, sosyal ve liberal anlamda bir anda kendini zor durumda buldu. En son 1980’lerde böyle olmuştu. Politik olarak birleşme zamanı olsa da, Slovenyalılar demokrasi ve bağımsızlık için doğru çözümü bulmayı başardılar. Slovenyalılar 20 yıldan fazladır bu büyük ekonomik problemlerle karşı karşıyalar.

Sponsorlu

 1 Mayıs Açıklamaları

 Ülkenin birçok yerinde İşçi Bayramı kutlandı. İşçi Partisi lideri Franc Bogovic; yeterince iş olmayınca, bu günü kutlamanın da zor olduğunu belirtti. Toplumda iyileştirme yaratmak için politik uygulamalar yapılması gerektiğine inandığını da konuşmasına ekledi.

Ljubljana’daki kutlamalarda Belediye Başkanı Zoran Jankovic, “İş için mücadele gerektiğini söyledi,  iş yoksa bütçede olmaz, eğitim ve sağlıkta olmaz. Slovenya kimsenin istemediği kapitalist bir sistem içinde ama bu sona erecek ve yeni Avrupa’ya uyum biçimleri bulacağız” dedi.

Kosova-Sırbistan İlişkilerine Bratusek’in Yorumu

Geçtiğimiz günlerde Kosova ve Sırbistan arasındaki ikili ilişkileri normalleştirmek için yapılan anlaşmayı, başbakan Alenka Bratusek memnuniyetle karşılamıştı. Batı Balkan ülkelerinin gelişiminde, komşuluk ilişkilerinin önemini pekiştirmede çözüm sağlayacağını, tüm bölge için iyi bir sinyal olduğuna inandığını dile getirdi.

Jansa’nın Gidişinin Belirsizliği

Janez Jansa’nın da 20 yıl parti başkanı olarak görev yaptığı partisinden ayrılabileceği konuşuluyor. Söylem, eski alt yapı bakanlarından Zvonko Cernac tarafından, muhalefetle yapılan tartışma sırasında ortaya atılmıştı.

Afganistan’daki Sloven Askerler

Slovenya, Afganistan’daki asker sayısında azaltmaya gitmek istediklerini açıklamıştı. Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Brüksel’deki Nato-Rusya zirvesi oturum aralarında 2014 yılından itibaren Afganistan’dan çekilmeyi planladıklarını ve Afgan güvenlik güçleri için özel bir fon oluşturacaklarını açıkladı.

(TUİÇAkademi, sloveniatimes)

TUİÇ BALKAM

Damla Büşra Ünal

Slovenya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here