Suriye ile Tüm Sınır Kapıları Kapatılıyor

Türkiye, yaşanan yoğun çatışmalar nedeniyle Suriye ile tüm sınır kapılarını kapatma kararı aldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın dün kapatılacağını açıkladığı gümrük kapıları bu sabah itibariyle geçişlere kapatıldı.

Sınır kapılarının kapatılması sadece TIR geçişlerini etkileyecek; sığınmacıların durumunu değiştirmeyecek. Ne Türkiye’den Suriye’ye, ne de Suriye’den Türkiye’ye TIR’ların geçişi yapılamayacak. Ancak üçüncü ülkeye geçiş varsa izin verilecek. Suriye’de bulunan Türk araçlarının dönüşüne ise izin verilecek.

Söz konusu üç girişin kapatılmasının ardından Türkiye ile Suriye arasında giriş-çıkış yapılacak Akçakale ve Yayladağ kapıları kalıyor. Bu kapılardan sadece yayalar girip çıkabiliyor ve genelde akraba ziyaretleri için kullanılıyor. Ancak Türk basınının gümrük yetkililerinden edindiği bilgiye göre bu iki kapının da kapatılması gündemde. Yetkililer olayların yakından takip edildiğini ve gidişata göre Akçakale ve Yayladağ kapılarının da kapatılabileceğini ifade etti. 

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni Milliyet)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...