Suriye-Türkiye Sınırında Mayın İddiası

0
45

Suriye’de Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın, Beşar Esad’la görüştüğü sıralarda artan saldırılar sebebiyle birçok Suriyeli Türkiye’ye kaçtı.

Esad rejimine bağlı birlikler ülkenin birçok şehrini kuşatıp, muhaliflerle çatışmaya devam ediyor. Humus’un Baba Amr semtindeki baskının ardından, Esad orduları Türkiye sınırındaki İdlib’i kuşattı. Çevredeki köy ve kasabaları da çembere alan birlikler isyanları bastırmaya çalışıyor. Yurtdışındaki insan hakları örgütleri cumartesi günü ülke çapında toplam 18 kişinin öldüğünü belirtirken, dün de İdlib, Halep, Lazkiye, Humus ve Şam’da 39 kişinin öldürüldüğünü belirtti.

Sponsorlu

Ordunun kuşattığı yerleşimlerde insani durumun giderek zorlaştığı belirtilirken, bugüne kadar Suriye’den Hatay’a sığınanlarının sayısı 12 bin 519’u buldu.

Bu gelişmelerle birlikte ortaya korkunç bir iddia atıldı. Suriyelilerin Türkiye’ye kaçmak için kullandığı sınır bölgesine Rus yapımı mayınlara döşendiği ileri sürüldü. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Suriye ordusunun, Hatay üzerinden Türkiye’ye kaçan Suriyelilere engel olmak için sınıra mayın döşendiği öğrenildi.

Mayın konusu, Tunus’ta gerçekleştirilen ‘‘Suriye’nin Dostları Konferansı’’öncesi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na sunulan dosyanın içinde de yer almıştı. Dosyada “Beşar Esad yönetiminin sivil kaçışları engellemek amacıyla Ürdün ve Lübnan sınırını yoğun şekilde mayınladığı” belirtilmişti. Aynı şekilde Türküye sınırında da olası kaçışlara engel olmak için, bu yöntemin kullanılmış olabileceği ihtimali vurgulanmıştı.

 

F. Kübra TEKE

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here