Suriye’de 5 Hükümet Askeri Çatışmada Öldü

Suriye ordusuyla kaçak askerler oldukları sanılan silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada 5 hükümet askerinin öldürüldüğü bildiriliyor.

Merkezi Londra’daki İnsan Hakları Gözlem örgütüne göre çatışma Humus’a bağlı bir kasaba yakınlarında meydana geldi.

BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon, Devlet Başkanı Beşar Esad’ı sivilleri öldürmeye son vermeye ve insan hakları ihlalleri iddialarıyla ilgili uluslararası soruşturma açılmasını kabul etmeye çağırdı. BM bildirisine Esad rejiminin hükümet aleyhtarı göstericileri bastırmaya başladığı Mart ayından bu yana 3 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Öte yandan Arap Birliği, Suriye hükümetiyle muhalefet gruplarını bir araya getirerek şiddete son vermeye çalışacağını bildirdi. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Elarabi, 15 gün içinde diyalog başlatmayı amaçladıklarını söyledi. Birliğin Kahire’deki olağanüstü toplantısında Suriye’de ulusal diyalog başlatma çağrıları öne çıktı.

22 üyeli birlikte, Körfez ülkeleri tarafından sunulan ve Suriye’nin üyeliğinin askıya alınması yönündeki öneri kabul edilmedi. Suudi Arabistan ve bazı diğer Körfez ülkeleri Şam’dan büyükelçilerini çekmiş bulunuyor.

Arap Birliği, devrik lider Muammer Kaddafi göstericilere karşı şiddet kullanmaya karar verdiğinde Libya’nın üyeliğini askıya almıştı. Kaddafi devrildikten sonra Libya tekrar üyeliğe alındı.

 

(tuicakademi — voanews) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...