Suriye’de Muhalifler Türk Tırlarını Yağmaladı

AFP, Babel Hava Sınır Kapısı’nı ele geçiren muhaliflerin yağmalayıp yaktığı Türk TIR’larının nasıl yağmalandığının fotoğraflarını da yayınladı. Dışişleri kaynakları can güvenliği tamamen ortadan kalktığı için hiç bir şekilde Suriye’ye gidilmemesini, Türk vatandaşı varsa en güvenli yoldan ülkeyi terk etmeleri çağrısını yinelediler. Suriye sınırları içinde malları zarar gören vatandaşların kayıplarının Suriye tarafından tazmin edilmesinin mümkün olmadığını ifade eden yetkililer, Türkiye’nin sınır kapılarını kapatmayı şimdilik düşünmediğini söylediler. Dışişleri’nden alınan bilgiye göre, Babel Hava Sınır Kapısı’nda yağmalanan 19 Türk TIR’ından 13’ü çekicilerle Cilvegözü’na getirildi. Bu TIR’lardan 9’unda ağır hasar veya hasar tespit edildi.

Bu arada, yakılan TIR’ların sahipleri de Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bekleyişlerini sürdürüyor. Araç sahiplerinden Ali Cengiz, “Orada 12 TIR’ı Suriyeli muhalifler yaktı. Olan oldu, şu saat itibarıyla yanan araçlarımızı Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Sigortadan yararlanabilmemiz için TIR’ların Türkiye’ye getirilmesi gerekiyor” dedi. Suriye sınır kapısında terk etmek zorunda kaldığı TIR’ının çalındığını ileri süren Ali Abbasoğlu ise komşu ülkede güvenliğin sıfır noktasına geldiğini kaydetti.

“Suriye’de Devlet Kalmamış”

Önceki gün çalınan TIR’ının Suriye’nin sınır kapısına 20 kilometre uzaklıkta bulduğunu ifade eden Abbasoğlu, “Çalınan TIR, eşkıyaların elindeydi. İçindeki halı yüküyle birlikte TIR’ı 700 dolar ödeyerek geri aldım. TIR’ı çok şükür tekrar Türkiye’ye getirdim ama oradaki birçok araç ya çalınmış ya da yakılmış. Suriye’de artık devlet kalmamış” diye konuştu.

30 yıldır Suriye üzerinden Suudi Arabistan’a yük götürüp geldiğini belirten TIR sürücüsü İrfan Dağlı ise şunları söyledi: “Suriye sınır kapısında bıraktığım TIR’daki mallar çalınmış, hayatımda böyle bir şey görmedim. Bunu Suriye ordusu yapmıyor, oradaki halk yapıyor. Resmen gelip geçeni yağmalıyorlar. TIR ile canımızı kurtardığımıza şükrettik.”

(TUİÇ Akademi, En son haber)

 

Yasin Erdoğmuş

TUİÇ Platformu Yalova Üniversitesi Temsilcisi

UİÇ Derneği Yakın Doğu Çalışmaları Grubu

Twitter-@erdogmusyasin

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...