Suriye’deki Ayaklanma Giderek Büyüyor

Güneydeki Dera kentinde geçtiğimiz Cuma günü başlayan gösteriler önceki gün başkent Şam’a ve diğer kentlere yayılırken, Lazkiye’de keskin nişancıların 4 kişiyi öldürmesi sonrasında, silahlı kuvvetlerle silahlı göstericiler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Resmi kaynaklara göre son iki günde kentte çoğu asker 200’den fazla kişi yaralandı.

Devlet Başkanı Beşar Esad’ınbasın danışmanı Butayra Şaban, önceki gün ve dünkü çatışmalarda aralarında asker ve sivillerin bulunduğu on kişinin yaşamını yitirdiğini, iki silahlı kişinin de öldürüldüğünü bildirdi. Ayrıca Esad’ın kısa bir süre içinde halka sesleneceğini söyleyen Butayna Şaban, hükümetin 1983’ten beri yürürlükte olan olağanüstü hali kesinlikle kaldıracağını ve tarihinin henüz belli olmadığını sözlerine ekledi.

Hristiyanların, Sünnilerin ve Alevilerin yaşadığı kentteki olaylardan, etnik gerginliği kışkırtmakla suçladığı Filistinli mültecileri sorumlu tutan Şaban, bazı Filistinli grupların askerlere ve hükümet karşıtı göstericilere ateş açtığını sözlerine eklerken Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden bir yetkili ise, “Şam’da yaşayan Filistinlilerin Lazkiye’deki olaylara karışmadığını ve iddiaların resmi kaynaklarca netleştirilmesi gerektiğini” vurguladı.

Ayrıca Lazkiye’deki bir görgü tanığı, “kentte Alevilerle Sünniler arasında bir mezhep çatışmasından endişe edildiğini” ifade etti. Bu sebepten dolayı ketlerdeki ileri gelen din adamları vatandaşlarla bire bir muhatap olarak ””mezhepsel çatışmaya yönelik provokasyonlara karşı dikkatli olmaları çağrısı yaptıklarını” anlatan kaynak, “Özellikle Ceble’de birkaç gündür hükümet yanlısı ve karşıtı gruplar protesto gösterileri yapıyordu. Dün de ilçenin giriş-çıkışlarını asker kontrol ediyordu. Ama dün akşam iki grup birlikte gösteri yaptı” dedi.

İçişleri Bakanlığı da vatandaşlara seslenerek, başkent Şam başta olmak üzere bazı kentlerde yapılan yönetime destek gösterilerinin artık yapılmamasını tavsiye etti.

Ancak Devlet Başkanı Esad’ın reform sözü vermesine, bazı tutukluları serbest bırakmasına ve 48 yıllık olağanüstü hali kaldırmak üzere çalışmalara başlayacaklarını açıklamasına rağmen, ülkede hükümet karşıtı gösteriler halen devam ediyor.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,629TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Otel Mumbai (2018)

Otel Mumbai, yönetmen Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı, 2018...

Çeviri: Alija Izetbegović’i Zamanla Nasıl Daha İyi Anladım

Bu yazı, Dr. Emir Suljagic’in ‘Anadolu Agency' için kaleme aldığı “How...

Nancy Pelosi’nin Tayvan Ziyareti (Prof. Dr. Seriye Sezen)

TUİÇ TV'de konuğumuz 2015 yılında Tayvan Ulusal Chengchi Üniversitesi’nde...

Türkiye’nin İnsani Diplomasisi: Afrika Örneği

Özet Bu yazı Türkiye'nin Afrika'da insani diplomasiyi nasıl uygulandığı hakkında...