Suriyeli Kürtlere Bayrak Uyarısı

0
49

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdülbasid Seyda, Suriye’de bazı bölgelere PKK ve PYD bayrağı çekilmesiyle ilgili olarak, Kürt halkı devriminin yanında olduğunu ayrıca Suriye’de bağımsızlık bayrağı dışında hiçbir bayrağın çekilmemesi konusunda talimat verdiklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet  Davutoğlu’nun, SUK Başkanı Seyda’yı Dışişleri Bakanlığı’nda kabul ettiği bildiriliyor.

Sponsorlu

Seyda, Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelere PKK bayrağı çekildiği yönündeki bir soru üzerine, Kürt grupların Suriye’de devrime destek verdiğini belirterek, Suriye rejiminin PKK veya PYD’ye  bu bölgeyi devrettiğini ve kenara çekildiğini ifade etti. Kürtlerin,  Suriye  milli dokusunun bir parçası olduğunu ve Kürt sorununun Suriye milli misakı çerçevesinde çözüleceğini bildirdi.

Abdülbasid Seyda, bir başka soru üzerine, Suriye ‘de sınır kapılarının çoğunun Özgür Suriye Ordusu’nun elinde olduğunu söyledi. Seyda, Türkiye ile bu kapıların tekrar düzenlenmesi için görüştüğünü belirtti.

Seyda, Esad sonrası döneme ilişkin bir soru üzerine de, Esad sonrası geçici durum hakkında sürekli çalışmaların sürdüğü ifadelerini kullandı. Seyda, ülkeyi Esad rejiminin devrilmesinden sonra yerel koordinasyon komitelerinin yöneteceğini, ardından serbest seçimlere gidileceğini bildirdi.

Seyda, bundan böyle BM Güvenlik Konseyi’nden çözüm beklemenin çok zor olduğunun altını çizerek, artık başka yolların bulunması gerektiğini, BM Genel Kurulu veya Suriye’nin Dostları Grubu çerçevesinde çözüm çıkarmaya çalışacaklarını açıkladı.

Suriye rejiminin kimyasal silah kullanabileceği yolundaki haberlerle ilgili soru üzerine Seyda, çocukları katleden, kadınların ırzına geçen bir rejimin kimyasal silah da kullanabileceği ifadelerine de yer verdi.

Suriye rejimini “cani” olarak niteleyen Seyda, uluslararası camiaya buna engel olmaları yönünde çağrıda bulundu.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here