Suriyeli Muhalifler Kahire’de Anlaştı

Kahire’de düzenlenen Suriyeli Muhalifler Konferansı’nda, Esad rejiminin devrilmesi ve sembol isimlerinin yargılanması konusunda uzlaşmaya varıldı. Konferans sonrasında, Esad rejiminin devrilmesi üzerinde uzlaşıldığı ancak geçiş döneminde yönetimin nasıl ve kim tarafından olacağı konusunda anlaşmazlıkların yaşandığı ve bu konuda uzlaşmaya varmak için görüşmelerin devam ettiği ifade edildi.

Suriye Demokratik Laik Güçler Koalisyonu temsilcisi Muhammed Temmam el-Berazi, Kürtlerin hakları konusunda bazı anlaşmazlıklar yaşandığını ancak muhaliflerin bütün dünyaya “uzlaşmaya vardıkları” mesajını vermeye çalıştıklarını belirtti. Özgür Suriye Halkı Hareketi Genel Sekreteri Halid Nasır ise muhalif güçlerin Özgür Suriye Ordusu’nu destekleme konusunda anlaştıklarını dile getirdi. Ayrıca, bütün muhalif grupları içine alacak ulusal birlik hükümetinin kurulması kararının da alındığı ifade edildi.

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdülbasit Seyda, düzenlediği basın toplantısında, “Katılımcılar ulusal birlik hükümeti kurulması üzerinde anlaştılar ve kongrenin sonuç bildirgesinde de Esad sonrası geçiş döneminin mekanizmalarının neler olduğu belirlendi” ifadelerini kullandı. Suriye Ulusal Konseyi olarak Özgür Suriye Ordusu’nun açık bir şekilde desteklenmediği hiçbir belgenin altına imza atmayacaklarını belirten Seyda, bütün muhalif grupların beklentilerinin karşılandığı ulusal bir belge hazırlanması gerektiğinin de altını çizdi.

(TUİÇ Akademi,Dünya Bülteni, NTV)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...