Suudi Arabistan’a 4.2 Milyon Dolarlık Tazminat Davası.

 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin Suudi Arabistan’a tazminat davası açmasına yönelik yasa tasarısı ABD Senatosundan geçerken, Suudilere bağlı 10 kuruma 4,2 milyon dolarlık dava açıldı.

 11 Eylül 2001 yılında ABD’nin New York şehrinde Dünya Ticaret Merkezinin kalbi olarak bilinen İkiz Kuleler ile Washington’daki Savunma Bakanlığına yapılan sadırılar sonucu yaklaşık 3000 kişi hayatın kaybetmişti. Ölenlerin ailelerinin Suudi Arabistan’a dava açmasına yönelik tasarı Mayıs 2016’da onaylandı. Tasarının onaylanma gerekçesi ise El Kaide’nin ‘destek’ almadan böyle bir saldırıyı başarılı bir şekilde gerçekleştiremeyeceği ve koordine edemeyeceği yönündedir.

 Onaylanan tasarı ile birlikte Al Rajhi Bank, National Commercial Bank, havacılık inşaat şirketi olan Dallah Avco ile inşaat şirketi Mohammed Binladin Co ve Mekke merkezli yardım kuruluşu Muslim World League gibi 10 kuruma “El Kaide’ye saldırılar için yardım ve yataklık” suçlarından 4,2 milyon dolarlık davalar açıldı.

Gülcihan Mutlu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...