Tahran’da İngiliz Büyükelçiliği’ne Baskın

İran’da bir grup öğrenci Tahran’da bulunan İngiltere Büyükelçiliği’ne baskın düzenledi. Elçilik binasına giren İranlı öğrenciler, İngiliz bayrağını indirerek yerine İran bayrağı çekti.  Öğrencilerin Tahran dışında bir elçilik rezidansını da işgal ettiği belirtildi.

İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen İngiltere karşıtı gösteriler sırasında bir grup İranlı öğrenci, İngiliz Büyükelçilik binasına baskın düzenledi. Londra’nın İran’a yönelik yaptırım kararlarını protesto eden göstericiler, elçilik binasının önündeki İngiliz bayrağını indirip, yerine İran bayrağını çekti.

Molotof Kokteyli İle Saldırdılar

Bayrağı indiren öğrenciler, ‘İngiltere’ye ölüm’ sloganları eşliğinde İngiliz bayrağını yaktı ve elçilik binasını taş yağmuruna tuttu. Protestocuların, elçilik binasına girip burada bulunan çeşitli belgeleri yakarak pencerelerden attığı görüldü.

İran: Elçilik Saldırısı Planlı Değildi

İranlı yetkililer, öğrencilerin İngiliz elçiliğine girmesini önlemeye çalıştıklarını ancak hala içerde 50 kadar protestocunun bulunduğu belirtti.  Uluslararası haber ajansı Reuters’a açıklama yapan bir İranlı yetkili de, İngiliz elçiliği baskınının planlı olmadığını belirtti.

Personel Arka Kapıdan Kaçtı

Elçilik binasını basan öğrenciler, hem bina içinde hem de dışarıda molotof kokteyli ile güvenlik güçlerine ve elçilik personeline saldırırken, elçilik çalışanları binanın arka kapısından kaçmaya çalıştı.

Büyükelçi Sınır Dışı Edilecekti

İran, geçtiğimiz pazar günü İngiltere’yle diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürme kararı almıştı. İran meclisinin kabul ettiği tasarıya göre, İngiltere ile ekonomik ve ticari ilişkiler en düşük seviyeye indirilecek ve İngiltere’nin Tahran büyükelçisi iki hafta içinde sınır dışı edilecekti.

Meclis’teki görüşmeler sırasında bir milletvekili, 1979’de Amerikan büyükelçiliğinin işgal edilmesini hatırlatarak, öfkeli İranlıların İngiltere Büyükelçiliği’ni basabileceğini savunmuştu.

Tahran yönetiminin ilişkilerin seviyesini düşürme kararının Londra’nın tüm İngiliz finansal kurumlarına, İranlı kuruluşlarla çalışma yasağı getirmesine tepki olarak alındığı belirtiliyor.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...