Tika, Komorlar Ulusal Müzesi’ni Yeniledi

0
174

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afrika‘nın doğusunda bir ada ülkesi olan Komorlar’da yenilendikten sonra, Ulusal Müze hizmete açıldı.
TİKA yazılı açıklama yaptı ve Başkanlık, Komorlar’ın tarihini, kültürünü ve bölgedeki geleneklerini simgelediğini belirtti. Bünyesinde, ulusal arşiv ve ulusal müzeyi barındıran Komorlar Ulusal Müzesi, kültürel değerlere sahip obje ve arşivlerin daha güvenilir ortamlarda, uzun süreli muhafaza edilmesi amacıyla TİKA tarafından yenilenerek ziyaretçilere sunuldu.

Müze Müdürü görevini sürdüren Abdallah Noouroudine, müzenin açılışında yaptığı konuşmada, ulusal müze ve ulusal arşivlerin yeniden düzenlenmesi projesi ile kuruluşa ciddi bir enerji sağladığı için TİKA’ya teşekkür etti. TİKA Moroni Koordinatörü Bora Avcı ise projenin, tarihleri konusunda Komorlar Birliği ülke vatandaşlarına millet olma konusunda bir hassasiyet sağlayacağını ve müzenin sonraki kuşaklara ulusal kültürün taşıyıcısı olarak önemli bir rol oynayacağını söyledi. Fransa‘nın sömürge döneminden kalma müze, Komor’un tarihiyle ilgili fotoğraflar, el yazması Kur’an-ı Kerim ve gündelik yaşama ait birçok eserin yanı sıra adaya özgü müzik aletleri, eski silahlar ve el sanatları içeriyor.
Proje kapsamında müzede bulunan objelerin sunumu yenilendi ve müzedeki nesneler güvenli bir alana taşınarak güçlendirilmiş bir güvenlik alanı oluşturuldu. Yenileme çalışması dâhilinde ayrıca ulusal arşivler daha düzgün ve temiz bir ortamda muhafaza edilerek halkın ve araştırmacıların araştırmalarına açıldı.

 

Fatma Nur KARANİS

Sponsorlu

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

 Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here