Tika, Komorlar Ulusal Müzesi’ni Yeniledi

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afrika‘nın doğusunda bir ada ülkesi olan Komorlar’da yenilendikten sonra, Ulusal Müze hizmete açıldı.
TİKA yazılı açıklama yaptı ve Başkanlık, Komorlar’ın tarihini, kültürünü ve bölgedeki geleneklerini simgelediğini belirtti. Bünyesinde, ulusal arşiv ve ulusal müzeyi barındıran Komorlar Ulusal Müzesi, kültürel değerlere sahip obje ve arşivlerin daha güvenilir ortamlarda, uzun süreli muhafaza edilmesi amacıyla TİKA tarafından yenilenerek ziyaretçilere sunuldu.

Müze Müdürü görevini sürdüren Abdallah Noouroudine, müzenin açılışında yaptığı konuşmada, ulusal müze ve ulusal arşivlerin yeniden düzenlenmesi projesi ile kuruluşa ciddi bir enerji sağladığı için TİKA’ya teşekkür etti. TİKA Moroni Koordinatörü Bora Avcı ise projenin, tarihleri konusunda Komorlar Birliği ülke vatandaşlarına millet olma konusunda bir hassasiyet sağlayacağını ve müzenin sonraki kuşaklara ulusal kültürün taşıyıcısı olarak önemli bir rol oynayacağını söyledi. Fransa‘nın sömürge döneminden kalma müze, Komor’un tarihiyle ilgili fotoğraflar, el yazması Kur’an-ı Kerim ve gündelik yaşama ait birçok eserin yanı sıra adaya özgü müzik aletleri, eski silahlar ve el sanatları içeriyor.
Proje kapsamında müzede bulunan objelerin sunumu yenilendi ve müzedeki nesneler güvenli bir alana taşınarak güçlendirilmiş bir güvenlik alanı oluşturuldu. Yenileme çalışması dâhilinde ayrıca ulusal arşivler daha düzgün ve temiz bir ortamda muhafaza edilerek halkın ve araştırmacıların araştırmalarına açıldı.

 

Fatma Nur KARANİS

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

 Kaynak:

 

Sosyal Medyada Paylaş

47,985BeğenenlerBeğen
6,460TakipçilerTakip Et
8,617TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yeniden Çözüm(süzlük) Süreci mi?

Geçtiğimiz hafta AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner “Kürt...

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...