Tillerson Olası Askeri Müdahale Konusunda Kuzey Kore’ye Keskin Bir Uyarı Gönderiyor.

0
53

 ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Trump yönetimi tarafından Kuzey Kore’ye verilen en sert uyarıyı Cuma günü yayınladı ve eğer Pyongyang’un Güney Kore ve ABD kuvvetlerini tehdit etmek için harekete geçerse askeri müdahalenin “masada” olacağını söyledi.

 Kore yarımadasını bölen Askersizleştirilmiş Bölgeyi ve Güney Kore’de konuşlandırılmış 28.500 Amerikan askerini ziyaret ettikten sonra Seul’de konuşan Tillerson, eski Başkan Barack Obama’nın Pyongyang’ın nükleer ve füze programlarına yönelik “stratejik sabır” politikasının bittiğini söyledi.

 Tillerson gazetecilere verdiği basın toplantısında “Yeni güvenlik ve diplomatik önlemleri araştırıyoruz, tüm seçenekler masada” dedi.“Tabii ki, herhangi bir şeyin askeri bir çatışmaya girmesini istemiyoruz” dedi ve askeri harekât olasılığı sorulduğunda da şunları söyledi: “Silah programının tehdidini, eylem gerektiren bir seviyeye yükselttiysek, bu seçenek masanın üstünde.” Diyerek sözlerine devam etti.

 Ayrıca Cuma günü Trump, Kuzey Kore’nin “çok kötü davranıyor” olduğunu ve Çin’i, Kuzey’in silah programları üzerindeki krizi çözmek için çok az şey yaptığını söyledi.

Sponsorlu

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here