Tramp’ın Yeni Göçmen Listesinde Irak Yok

0
82

 ABD’de 7 ülkenin vatandaşlarına vize yasağını içeren göçmen kararnamesi, mahkemeden dönmüştü. ABD Başkanı Donald Trump, göçmenlerin ülkeye girişini düzenleyen yeni kararnameyi imzaladı. Irak, vize yasağı uygulanacak ülkeler arasından çıkarıldı.

Geçtiğimiz ayda ABD Başkanı Donald Trump, 7 ülkeye seyahat yasağı öngören bir başkanlık kararnamesi yayınlamış, ABD mahkemesi yasağı iptal etmişti. Ancak mahkeme kararına rağmen Donald Trump, bazı ülkelerin vatandaşlarının ABD’ye girişini engelleyen kararnameyi yeniden çıkarttı.

 Beyaz Saray yönetiminin yaptığı açıklamada, kararnamenin yine 90 günlük bir yasağı içerdiği ve İran, Libya, Suriye, Yemen, Somali ve Sudan vatandaşlarını kapsayacağı açıklandı.

 Beyaz Saray, Trump’ın imzaladığı yeni vize düzenlemesinin, ABD’nin tüm mülteci programını 4 aylığına askıya aldığını ve Suriyeli mültecileri de aynı kapsamda değerlendirdiğini açıkladı.

Sponsorlu

 Yeni kararname, bu ülkelerin vatandaşı olmalarına rağmen ABD’de yaşama ve çalışma izni veren ‘yeşil kart’ sahibi olanların etkilenmeyeceği belirtildi.

 Donald Trump’ın imzaladığı yeni kararnamenin bir öncekinden en önemli farkı ise Irak vatandaşlarını listeden çıkartması oldu.

Merve Uzar – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here