TRE-SP, Geraldo Alckmin Hakkında Soruşturma Başlattı

0
68

     Eski Sao Paulo Valisi Geraldo Alckmin (PSDB – Partido de la Social Democracia Brasileña) (Brazilian Social Democracy Party) ile cumhurbaşkanlığı öncesi adayının STJ (Superior Tribunal de Justiça) (Adalet Divanı) soruşturması, 25 Aralık Çarşamba günü,TRE-SP’ye (Tribunal Regional Eleitoral de São Paulo) (São Paulo Bölge Seçim Mahkemesi) geldi.

 

     Mahkeme’ye göre, dava dosyaları São Paulo Bölge Seçim Savcısı’na gönderildi. Seçim Mahkemesi’ne gönderilecek soruşturmanın yetkilendirilmesi, Toucan valilikten ayrıldıktan ve sonuç olarak ayrıcalıklı forumunu kaybettikten sonra gerçekleşti.

     Soruşturma, 6 Nisan’da cumhurbaşkanlığına aday olmak için istifa eden São Paulo valisinin forumunun ayrılığı nedeniyle STJ’ye geldi. STJ’den, Bakan Nancy Andrighi, bu ayın 11’inde TRE’ye sevkiyat emri verdi.

     Soruşturma, şirketin geçen yıl anlaşmasında yaptığı açıklamada, Tukan’ın inşaat şirketi Odebrecht’ten 10.7 milyon R$ (Brezilya reali) alıp almadığını araştırıyor.

     Şikayete göre, alınan paranın bir kısmı Alckmin’in kayınbiraderi olan İşadamı Ademar César Ribeiro’ya teslim edilmişti. Odebrecht’in destekçilerine göre, rakamlar 2010 ve 2014 yıllarında seçim kampanyaları için teslim edilmiş olacaktı.

Sponsorlu

    Bir notta Alckmin’in savunması, “olayların soruşturulmasının siyasi sonuçlar olmaksızın tarafsız ve dengeli bir şekilde yapılmaya devam etmesi beklenmektedir.” Soruşturma, STJ ve PGR’de devam ediyor.

Gamze BOZKURT 

o-Staj 2018 LATAM Stajyeri

 

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here