Trump’ın Manipülasyon İthamına Çin’den Yanıt Geldi.

0
85

 Donald Trump, Çin’in ihracatını arttırmak için kendi para birimini bilerek düşürdüğünü öne sürdü. Çin’in piyasayla oynadığını ve ‘’döviz manipülasyonunun büyük şampiyonu’’ olduğunu söyledi. Geçtiğimiz haftalarda iki ülkenin devlet başkanlarının telefon görüşmesi yapması, aralarının düzeldiğini düşündürmüştü ancak Trump’ın bu sözleri tartışmayı yeniden alevlendirdi.

 Çin, bu ithamlar karşısında sessiz kalmadı ve yanıt Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang’dan geldi. Shuang, Yuanin değerini bilerek düşürmediklerini, Çin’in ekonomik reform ve açılımlarının kendisini büyük şampiyon haline getirdiğini ifade etti.

 Trump, seçim kampanyasında da sık sık Çin’i, ihracatını daha ucuz hale getirmek için kendi para birimini dolar karşısında düşük tutmaya çalıştığı konusunda itham ediyordu. Trump’a göre doların güçlü olmasının ekonomiye zarar verdiğini ancak buna Çin’in, kendi para birimini düşük tutmasının sebep olduğunu söylemişti.

Sema Yıldırım – APAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • https://tr.sputniknews.com/asya/201702241027372011-trum-manipulasyon-sampiyonu-cin-yanit/
  • http://www.vox.com/world/2017/2/24/14724724/trump-wants-to-punish-china-for-its-currency-practices-but-he-should-be-thanking-them
  • http://www.ekonomi7.com/haber/2170/cinden-trumpa-yanit-geldi.html
  • http://timesofindia.indiatimes.com/business/international-business/china-is-a-grand-champion-at-manipulation-of-currency-donald-trump/articleshow/57329008.cms

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here