TUİÇ Biga Ekibi: “Ortadoğu’da Türkmen Gerçeği: Suriye ve Irak Cephesinden Türkmen Sorunu”

0
781

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde lisans eğitimini almakta olan, Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği – TUİÇ üyesi olan Biga TUİÇ Ekibi, değerli akademisyenlerinin desteği ile 23 Mart 2017 Perşembe günü “Ortadoğu’da Türkmen Gerçeği: Suriye ve Irak Cephesinden Türkmen Sorunu” adlı konferansı gerçekleştirdi.

Konferans, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Didem Yaman Amfisinde Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Soner KARAGÜL ‘ün açılış konuşması ile başladı. Ardından Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Emin BOZOĞLAN Ortadoğu’daki Türkmenlerimizi Suriye cephesi üzerinden ele aldı. Suriye’deki Türkmenlerin gelecek yıllarda Türkiye’deki konumları, kimlikleri, Ortadoğu geleceğinde edinecek rolleri ve Türkmenlerin Ortadoğu’daki stratejik önem arz eden nüfus popülasyonu gibi birçok önemli konu dile getirildi. Ardından, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet TÜTÜNCÜ 1 Mart 2003 yılındaki Irak-Amerika savaşında Türkiye’deki tezkere red karar sürecini, Irak Türkmenlerinin durumu gibi konuları ele aldı.

Geçtiğimiz haftalarda Kerkük’te yaşanan bayrak krizinin altını çizen TÜTÜNCÜ konuşmasını “Bu topraklar için silahımız yoksa da yüreğimiz var. Türk topraklarını başkalarının işgaline bırakmamak konusunda kararlıyız. Anadolu halkı ve Irak Türkleri kardeştir. Türk halkı bunu unutmamalıdır!” sözleriyle bitirdi.

Program sonunda katılımcılarla birlikte soru cevap değerlendirmesi yapılıp akıllardaki soru işaretleri açıklığa kavuştu.

Sponsorlu

Program, 25.Dönem Milletvekili İbrahim Kürşat TUNA ve Üniversite Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Bülent ULUDAĞ’ın katılımcılara plaket takdimiyle sona erdi.

Biga TUİÇ Ekibi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi TUİÇ Temsilcileri bünyesinde bulunan Esra Yılmaz, Samet Ersan, Şeyda Öcal, Abdullah Aksoy, Merziye Gök, Sefa Saygın, Yusuf Akkuş, Günay Yalçın, Dilek Yapar, Arzu Akgül, Hakan Yahya Okay, Aygül Aktaş, Melih Şah Sakallı, Hasan Yıldız, Semih Erol, Arzu Akgül, İbrahim Kuşanoğlu, Gülce Ertanış  ve Mehmet Nizam isimli kişilerden oluşmaktadır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi TUİÇ Temsilcisi

Samet ERSAN, İbrahim KUŞANOĞLU

Editör: Aslınaz İLHAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here