TUİÇ Bölgesel Online Staj (o-Staj) Başvuruları Başladı

  Online Staj (o-Staj) Başvuruları Tamamlanmıştır. İlginize Teşekkür Ederiz.

“Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları” ailesi olarak yola çıkarken parola edindiğimiz “hayat boyu öğrenme ve öğrendiğini aktarma” ilkesi şimdiye kadar meydana getirdiğimiz her çalışmamızda hep ilk hareket noktamızı oluşturmuştur.

Yine aynı kaygı ile vücut bulan “o-Staj” uygulamamız ile sadece öğrenme ve öğretmeyi amaçlamıyor, aynı zamanda çağımızın gereklerine uygun bir hale getirdiğimiz staj uygulamamız ile öğrenmeyi ve öğretmeyi kolaylaştırmayı da planlıyoruz. Staj belirli bir yeteneği edinecek gönüllünün geçirdiği uygulamalı döneme verilen isimdir. Bu süreçte gönüllüye  tecrübe ve ağ aktarımı sağlanarak kişisel gelişimin ve aynı zamanda karşılıklı faydanın mümkün kılınması sağlanır. Kurulduğu günden bu yana üyelerine ve takipçilerine yeni ufuklar ve tecrübeler kazandırmayı amaçlayan TUİÇ, geliştirdiği “o-Staj” uygulaması ile birikimlerini sizlerle paylaşmayı hedefliyor.

 • Uzaktan staj imkanı ile yaşamakta olduğunuz yerden ek bir külfet çıkarmadan staj imkanı,
 • Üniversite dersleri devam ederken yapılacak olan staj ile staj gibi ‘ek’ faaliyetleri eğitim hayatı ile harmanlama şansı,
 • Uzun yılların verdiği tecrübe ile düzenlenen TUİÇ staj programlarına katılım ile birlikte ağ ve tecrübe paylaşımımın mümkün kılınması,
 • Kurulduğu günden bugüne kadar belirli illerde mümkün kılınan akademik hayatın TUİÇ ile birlikte ulusal çapta etkinlik kazanmasının bir parçası olmak,
 • Başarıyla tamamlanan staj programından sonra halihazırda çalışmalarını sürdüren TUİÇ araştırma merkezlerinde araştırmacı olarak devam etme şansı,
 • Staj programına seçilen her katılımcıya sertifika ve referans mektubu,
 • Ülke çapındaki birçok üniversitede temsilciliği bulunan ve aktif çalışmalar yürüten TUİÇ bünyesindeki insanlarla tanışma ve sürdürülebilir ilişkiler inşa etme şansı.

*Online Staj programımız Google Classroom üzerinden online olarak sürdürülecektir.

Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Derneği – TUİÇ ‘de staj yapabilmek için Türkiye’de ve yurt dışındaki üniversitelerde aşağıda belirtilen Doktora, Yüksek Lisans ve Lisans öğrencileri ve mezunları başvuruda bulunabilir.

 • Uluslararası İlişkiler
 • Siyaset Bilimi
 • Tarih
 • İktisat, İşletme vb.

Başvuru Şekli ve Zamanı

 • Aşağıdaki TUİÇ o-Stajı için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.
 • TUİÇ o-Staj müfredatının ilk  aşamasında bulunan  “Harita Çalışması” ve “Kelime Çalışması” başlığı altındaki çalışmalar belirtilen sürede  tamamlandığı taktirde staj başvuruları kabul edilecektir.

Dikkat! Harita ve Kelime çalışmaları 14 Aralık 2016 tarihinde başlayacak olup, 14 Ocak 2017 tarihine kadar teslim edilmesi gerekmektedir.

TUİÇ o-Staj Süresi 

TUİÇ o-Staj 6 ay sürecektir.

Staj Başlangıcı Tarihi: 14.12.2016                                  Staj Bitiş Tarihi:14.06.2017

TUİÇ o-Staj İçeriği 

Stajyerler aşağıda belirtilen TUİÇ bünyesindeki akademi birimlerinde görev yapacaklardır.

 • Afrika Araştırmaları Merkezi (AFRAM) (Başvuru Kontenjanımız Dolmuştur)
 • Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi (APAM) (Başvuru Kontenjanımız Dolmuştur)
 • Avrasya Araştırmaları Merkezi (AVRAM) (Başvuru Kontenjanımız Dolmuştur)
 • Balkan Araştırmaları Merkezi (BALKAM) (Başvuru Kontenjanımız Dolmuştur)
 • Orta Doğu Araştırmaları Merkezi (ORTAM) (Başvuru Kontenjanımız Dolmuştur)
 • Latin Amerika Araştırmaları Merkezi (LATAM) (Başvuru Kontenjanımız Dolmuştur)
 • Avrupa Çalışmaları Merkezi (AÇAM) (Başvuru Kontenjanımız Dolmuştur)

Bu araştırma birimlerinde stajyerler koordinatörlerinin hazırlamış olduğu o-Staj müfredatlarındaki,

 • Harita ve Kelime Çalışmaları
 • Ülke Profil Çalışması ve Araştırma Yazısı
 • TUİÇ Haber Yazısı 
 • Kitap Özeti
 • Belgesel-Film izleme
 • Güncel ve Kültürel Konuşmalar
 • Röportaj

çalışmaları yapacaklardır.

Staj Sertifikası & Referans Mektubu

 • Staj Sertifikası & Referans Mektubu alnmaya hak kazanabilmek için, yukarıdaki çalışmaların  %80’inin tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde Staj Sertifikası & Referans Mektubu almaya hak kazanılamayacaktır.
 • Stajını başarıyla tamamlayan stajyerler, TUİÇ Araştırma Merkezlerinde Araştırmacı olmaya hak kazanabilecektir.

Dikkat! 

Orta Doğu Araştırmaları Merkezi (ORTAM),
Avrupa Çalışmaları Merkezi (AÇAM),
Balkan Araştırmaları Merkezi (BALKAM),
Avrasya Araştırmaları Merkezi (AVRAM) için başvuru kontenjanımız dolmuştur. Diğer araştırma merkezlerimizin başvuruları devam etmektedir. İlginiz için teşekkür ederiz. 

Sosyal Medyada Paylaş

30 YORUMLAR

  • Ögrenci olmaniz engelleyici bir kıstas değil ama araştirmaci olarak kalip kalmayacaginizi koordinatorunuz nezdindeki performansiniz belirler.

 1. Merhaba..Ben de form doldurdum ancak bir onay vb. e-mail gelmedi.Harita ve kelime çalışması için ne zamana kadar irtibat kurulacak.

  İyi çalışmalar

  • Harita ve kelime çalışmaları için belirtilen staj başlangıç tarihidir. Yani kelime ve harita çalışmalarınızla ilgili bilgilerle beraber sizlere onay maili gelecektir.

  • Son başvuru 13 Aralık 2016 olabilir. Çünkü 14 Aralık 2016 tarihi staj başlangıç tarihi. Ancak bununla ilgili kontenjan ve başvuruların yoğunluğuna göre başvurular kapanmaya başladı. Örneğin AÇAM ve ORTAM başvuruları kapandı. O yüzden son başvuru tarihine kadar beklemenizi tavsiye etmem. İyi çalışmalar.

  • o-Staj ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yukarıda vermiştik. Çalışma saatleri olmadığı gibi, gecesi gündüzü, saat farkı vs. olmayan online bir staj programı. Ancak bu müfredat çalışmalarınızı ne kadar hızlı tamamladığınıza göre değişiklilik gösterebilir. Yani yukarıda yapılması amaçlanan çalışmalara bakarak kendi vaktinize göre karar verebilirsiniz. İyi çalışmalar.

 2. Kolay gelsin. Ben staj çalışmaları ile ilgili Akademi Birimi Genel Koordinatörü ve APAM Koordinatörü DOĞUKAN ÇETİN adlı kişiye mail atıyorum fakat mailim gitmiyor karşı tarafın maili ile ilgili bir sıkıntı var sanırım, yardımcı olur musunuz lütfen acil!

 3. Rabia Hanım, sizin başvuru yaptıgıniz ARM hangisi acaba? Ayrıca TUİÇ Akademi Birimi Genel Koordinatörü benim. Ayrıca AÇAM koordinatörüyüm.
  Doğukan Çetin sadece APAM koordinatörüdür.
  Mailinizi de yazarsanız geri dönüş sağlanacaktır.

 4. Merhaba. Avrupa Harita ve Kelime Çalışmalarımı tamamladım fakat bunları size iletemiyorum. Sanırım mail ile ilgili bir problem var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. bir dahaki dönem için soruyorum; staj kimlere göre. Uluslararası ilişkiler bölümü okuyorum. mezun olduktan sonra başvurabilirmiyim hatta yüksek lisans yaptıktan sonra? yoksa öğrencik dönemindemi staj yapabilirim. Ayrıca yaş sınırı varmı

 6. TUİÇ O-Staj, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi vb. sosyal bilimlerde okuyan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açıktır. Yaş sınırı bulunmamaktadır. Gelecek dönem için duyurularımızı takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır. 

Suriye İç Savaşı Sonrası Yaşanan Göçün Terör Bağlamında AB’ye Etkileri

Bu yazıda AB kuruluşu ve gelişim süreci kısaca ele alındıktan sonra Suriye İç Savaşı’nın patlak vermesiyle başlayan süreç ve iç savaşın şiddetlendiği yıl olan 2015 ve sonrasında Avrupa ülkelerinde görülen terör olayları üzerinde durulacaktır. Aynı zamanda bu süreçte oluşan göç dalgalarının Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin yükselişi üzerindeki etkileri ele alınacaktır.