Türk Ekonomisi

Türkiye’de ekonominin geleceği kısa ve orta vadede endişe vericidir. Bunun birçok nedeni var. Özellikle Türkiye’deki tek tip eğitim sistemi, alt yapı eksikliği ve toplumsal algılar. Ekonomik döngüyü etkilemektedir.

Bir diğer nokta ise Orta Doğu’daki Arap Baharı ve Suriye’de yaşananlar Türk ekonomisini etkiledi, etkilemeye de devam ediyor. Daha da önemlisi toplumsal psikolojiyi de olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Yine Avrupa’da yaşanan küresel krizde, Türk ekonomisini etkilemektedir. Çünkü İhracatımızın çok önemli bir kısmı AB ile yapılıyor. Bütün yaşanan bu olumsuzluklar özellikle küçük çaplı işletmelerin iflas edip, kapanmasına neden olmaktadır. TOBB’un verilerine göre Türkiye’de Ocak- Kasım 2011de 11 bin 367 şirket kapandı. Kapanan bu işletmeler işsizliği de arttırmaktadır.

Bu etkilerin bir başka örneğine bakacak olursak, Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2011 verilerini açıkladı. Buna göre 2011’de Türkiye’de en yoksul yüzde 20’yi oluşturan kesim ile en zengin yüzde 20’lik kesim arasında 8 kat gelir farkı mevcut. 2011 yılında en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik sınıftakiler toplam gelirden yüzde 46,7 pay alırken, en düşük gelire sahip kesimin toplam gelirden aldığı pay yüzde 5,8 oldu.

Türk Girişimciliğinin Sorunları

Günümüzün en önemli konularından birisi haline gelen girişimcilik, küresel kriz ile birlikte önemini daha da arttırmıştır. Çağımızın ekonomik sistemi de göstermektedir ki, kamu kaynakları, kalkınma, toplumsal refah ve istihdam için yeterli olmadığı gibi kimi noktalarda yetersiz kalmaktadır.

Bu noktada kısa, orta ve uzun vadeli sürdürülebilir politikalar ürütebilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Özellikle vergi sisteminin şeffaflaştırılması, girişimciliğin bütün boyutları ile teşvik edilmesi ve girişimcilerin gözetilmesi, finansal kaynakların arttırılması ve erişiminin kolaylaştırılması, inkübasyon merkezlerinin arttırılması, toplumdaki bilgi ve beceri eksikliğinin giderilmesi, bu bağlamda gerek Milli Eğitim Bakanlığı, gerek YÖK, gerekse özel sektörün ve STK’ların girişimcilik noktasında çeşitli eğitimler düzenlemesi, girişimcilik kültürünün oluşturulması bunun içinde toplumdaki bütün karar vericilerin ve kanaat önderlerinin bir araya getirilmesi gerekmektedir.

Hep söylediğim gibi Türk ekonomisinin geleceği girişimciliktir. Gelecekte bu daha iyi anlaşılacaktır. Başta da ifade ettiğim gibi gerek toplumsal algılamalar, gerek yapısal eksiklikler, gerekse finansal ve beceri eksiklikleri giderildiğinde Türk girişimciliği ve ekonomisi daha çok kalkınma ivmesine kavuşacaktır.

Remzi DURMUŞ

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...