Türkiye Gilad Şalit İçin Devrede

0
62

İsrail basını, beş yıl önce kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit’in kurtarılması için Türkiye’nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devrede olduğunu duyurdu.

Yedioth Ahronot gazetesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun geçen günlerde yaptığı bir açıklamada “Şalit için son birkaç gündür uluslararası unsurların çalışmalar yaptığı” yolundaki sözlerini anımsatarak, “Netanyahu’nun gerçekte Hamas üzerinde muhtemelen Mısır’dan da öte, en fazla etkiye sahip Türkiye’yi işaret ettiğini” belirtti.

Sponsorlu

Musevi kökenli Türk işadamı Eliko Dönmez’in geçen yılki Mavi Marmara olayından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile karşı karşıya geldiğini ve Erdoğan’a Şalit’in babası Noam Şalit’ten bir mektup ilettiğini yazılarına ekleyen gazete, Noam Şalit’in Erdoğan’dan, “Hamas üzerindeki etkisini kullanarak, Şalit karşılığında 1000 Filistinli tutuklunun serbest bırakılması yönündeki Alman arabulucunun önerisini kabul etmesi için örgütü ikna etmesini istediği” kaydedildi.

Gazete, Türkiye’nin bu mektuptan sonra konuya müdahil olmaya başladığını ifade ederken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun muhtemelen konuyu Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal ile birkaç kez görüştüğünü de ileri sürdü.

 

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here