Türkiye Gündeminde Bu Hafta: 19 Aralık – 2 Ocak

TÜRKİYE VE KATAR’DAN TALİBAN İLE GÖRÜŞME PLANI

Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre, ortak bir Türk ve Katar heyeti, iki ülkeden şirketlerin ortaklaşa Kabil’in uluslararası havaalanını işletme planlarını görüşmek üzere Afganistan’a yolculuk gerçekleştirecek.

Anadolu Ajansı, Türk ve Katarlı yetkililerin ayrıntıları koordine etmek için bu hafta Doha’da bir araya geldiklerini ve önerilerini henüz planı kabul etmeyen Afganistan geçici hükümetine sunmak için Kabil’e gitmelerinin planlandığını söyledi.

Ajans, görüşmeleri sırasında ortak heyetin üyelerinin Afganistan’ın teklifle ilgili “istek ve beklentileri” hakkında da bilgi alacağını söyledi.

 

TÜRKİYE’DEN BOSNA KRİZİ’NDE ARABULUCULUK TEKLİFİ

Savunma Bakanı Hulusi Akar 28 Aralık Salı günü yaptığı açıklamada, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in ayrılıkçı hareketlerine ilişkin endişeleri belirttiği sırada Türkiye’nin Bosna krizinde arabulucu olmaya hazır olduğunu ve istikrarı sağlamak için elinden geleni yapacağını da söyledi.

Akar, bu hafta Saraybosna ziyareti kapsamında Bosnalı mevkidaşı, Bosna Cumhurbaşkanlığı ve diğer yetkililerle bir araya geldi.

CNN Türk televizyonuna konuşan Akar, “Bosna-Hersek’i bir bütün olarak görüyoruz. Birliği ve istikrarı için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Akar konuşmasında, “İstenirse Türkiye Bosna-Hersek’te arabuluculuk yapabilir” sözlerine de yer verdi.

 

ERMENİSTAN’DAN TİCARET YASAĞINI KALDIRMA HAMLESİ

Ermenistan, Türk ithalatına yönelik ambargoyu kaldırdı ve iki ülke de ilişkileri normalleştirme müzakerelerine hazırlanırken İstanbul’a doğrudan uçuşlara izin verecek.

Türkiye ve Ermenistan’dan temsilciler, her iki tarafın yetkilileri de bir çözüm ima ettiği için önümüzdeki ay Moskova’da bir araya gelecekler.

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, geçen yılki Dağlık Karabağ savaşı sırasında Türk ithalatına getirilen yasağın, Ermenistan’daki enflasyona katkıda bulunduğu için kaldırıldığını söyledi. Türkiye’nin de kısa süre içinde karşılıklı yasağı kaldırmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, “Türk mallarının ithalatına getirilen yasağın kaldırılmasının Ermeni mallarının ihracatı için daha elverişli koşullar yaratması bekleniyor” ifadeleri kullanıldı.

Yetkililer ayrıca düşük maliyetli Ermenistan havayolu Flyone Armenia’ya Erivan ve İstanbul arasında uçuş yapma izni de verdi. Pegasus Havayolları’nın da iki şehir arasında yeni bir rota oluşturmayı düşündüğü biliniyor.

Referanslar: Associated Press, Euronews, Reuters

Hazırlayan: Dilara Nesrin BULUT

Sosyal Medyada Paylaş

48,085BeğenenlerBeğen
6,281TakipçilerTakip Et
8,643TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...