Türkiye-İran Ortak Ekonomi Komisyonu Toplandı

Türkiye Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz 20 Haziran 2012 tarihinde Ortak Ekonomi Komisyonu toplantısı için Tahran’daydı. Yılmaz, İran ile ticaret hacmini 35 milyar dolara çıkarmak istediklerini,10 yıl öncesine göre ise ticaret hacminin 8 kat arttığını belirterek, ilk 4 aydaki verilerin bu hedefe gitmek için umut verici olduğunu kaydetti. Onun akabinde Cevdet Yılmaz İran Tarım ve Seferberlik Bakanı makamında Saderh Khalian ile görüştü.

Cevdet Yılmaz “Hepimizin ortak hedefi şu anda 35 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak. Bunu yapmamamız için hiçbir sebepte yok. Bu senenin ilk dört ayındaki gelişmeler de umut verici” şeklinde konuştu. İki ülke nüfusunun toplam 150 milyon olduğunu, satın alma gücünün toplam 2 trilyon doları geçkin olduğunu ifade eden Yılmaz bir an önce tercihli ticareti sonuçlandırmaları gerektiğini belirtti.

Tarım ve Seferberlik Bakanı Khalilan ise Cevdet Yılmaz’ın Türkiye-İran Ortak Ekonomi Komisyonu Türk Başkanı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ettiğini dile getirdi. İran ile Türkiye arasında ticaret alanında %50 lik bir artış olduğunu, bu artış ile birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacminin 16 milyar doları geçtiğinin müjdesini veren Bakan Khalilan, ayrıca artışla birlikte bu rakamın 7,8 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.

(Tuiçakademi, Cnn, Mehr News)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...