Türkiye Liderliğinde Rusya, İran Üçlü Zirvesi

0
73

Konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) Temel Atma Töreni’ne katılacak Erdoğan ve Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bahçesinde hazırlanan platforma geçerek canlı bağlantı ile temel atma törenine katıldılar. Ertesi gün yapılacak olan üçlü zirve için Putin Ankara’ da kaldı.

Suriye’ ye ilişkin müzakerelerin yapıldığı Cenevre görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine, ilki 22 Kasım 2017’de Soçi’ de yapılan üçlü zirvenin ikincisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ‘nde gerçekleştirildi. Bölgede aktif rol alan 3 önemli ülkenin liderleri, basına kapalı olarak görüşmelerini sürdürdü.

İlk görüşme Erdoğan ve Ruhani arasında, ikincisi ise Putin ve Ruhani arasında oldu. Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada “terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair” her türlü girişimlerin reddedildiği vurgulandı.

Soçi’de 30 Ocak’ta yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin siyasi sürecin önünü açan önemli bir kilometre taşı olduğuna değinilen açıklamada, kongrede kararlaştırılan anayasa komitesi kurma sürecinin en kısa zamanda BM’nin yardımıyla başlamasına destek verileceğine yönelik taahhüt vurgulandı.

Sponsorlu

Görülen o ki bölgede terörün önünü kesme kisvesiyle kıtalar ardından operasyona müdahil olmuş bazı devletler, Türkiye-İran-Rusya gibi bölge coğrafyasının devletlerini açıkça rahatsız etmekte. ABD’ nin ‘çekilme’ açıklamasından sonra dünya kamuoyunda ciddi bir belirsizlik var. Bu belirsizliği Türkiye-İran-Rusya üçgeni kaldırmalı ve gerekeni yapmalıdır.

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here