Türkiye Liderliğinde Rusya, İran Üçlü Zirvesi

Konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) Temel Atma Töreni’ne katılacak Erdoğan ve Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bahçesinde hazırlanan platforma geçerek canlı bağlantı ile temel atma törenine katıldılar. Ertesi gün yapılacak olan üçlü zirve için Putin Ankara’ da kaldı.

Suriye’ ye ilişkin müzakerelerin yapıldığı Cenevre görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine, ilki 22 Kasım 2017’de Soçi’ de yapılan üçlü zirvenin ikincisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ‘nde gerçekleştirildi. Bölgede aktif rol alan 3 önemli ülkenin liderleri, basına kapalı olarak görüşmelerini sürdürdü.

İlk görüşme Erdoğan ve Ruhani arasında, ikincisi ise Putin ve Ruhani arasında oldu. Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada “terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair” her türlü girişimlerin reddedildiği vurgulandı.

Soçi’de 30 Ocak’ta yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin siyasi sürecin önünü açan önemli bir kilometre taşı olduğuna değinilen açıklamada, kongrede kararlaştırılan anayasa komitesi kurma sürecinin en kısa zamanda BM’nin yardımıyla başlamasına destek verileceğine yönelik taahhüt vurgulandı.

Görülen o ki bölgede terörün önünü kesme kisvesiyle kıtalar ardından operasyona müdahil olmuş bazı devletler, Türkiye-İran-Rusya gibi bölge coğrafyasının devletlerini açıkça rahatsız etmekte. ABD’ nin ‘çekilme’ açıklamasından sonra dünya kamuoyunda ciddi bir belirsizlik var. Bu belirsizliği Türkiye-İran-Rusya üçgeni kaldırmalı ve gerekeni yapmalıdır.

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

47,966BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,620TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Kraliçenin Ölümü, Tarihin Komedyası

“rest in peace Princess Diana you would have loved...

Çeviri: Rusya’nın Yenilgisi Amerika’nın Problemi Olur

Bu yazı, Prof. Stephen M. Walt'un Foreign Policy için...

Kuşak ve Yol Projesi’nin Çin’in Enerji Güvenliğindeki Rolü

Kuşak ve Yol Projesi  Kuşak ve Yol (KvY) girişimi, tarihte...

Prof. Dr. Necmettin Doğan ile Türkiye’ye Yönelik Düzensiz Göçün Ortaya Çıkardığı Sorunlar üzerine Röportaj

Bu röportaj, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri...