Türkiye Liderliğinde Rusya, İran Üçlü Zirvesi

Konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) Temel Atma Töreni’ne katılacak Erdoğan ve Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bahçesinde hazırlanan platforma geçerek canlı bağlantı ile temel atma törenine katıldılar. Ertesi gün yapılacak olan üçlü zirve için Putin Ankara’ da kaldı.

Suriye’ ye ilişkin müzakerelerin yapıldığı Cenevre görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine, ilki 22 Kasım 2017’de Soçi’ de yapılan üçlü zirvenin ikincisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ‘nde gerçekleştirildi. Bölgede aktif rol alan 3 önemli ülkenin liderleri, basına kapalı olarak görüşmelerini sürdürdü.

İlk görüşme Erdoğan ve Ruhani arasında, ikincisi ise Putin ve Ruhani arasında oldu. Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada “terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair” her türlü girişimlerin reddedildiği vurgulandı.

Soçi’de 30 Ocak’ta yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin siyasi sürecin önünü açan önemli bir kilometre taşı olduğuna değinilen açıklamada, kongrede kararlaştırılan anayasa komitesi kurma sürecinin en kısa zamanda BM’nin yardımıyla başlamasına destek verileceğine yönelik taahhüt vurgulandı.

Görülen o ki bölgede terörün önünü kesme kisvesiyle kıtalar ardından operasyona müdahil olmuş bazı devletler, Türkiye-İran-Rusya gibi bölge coğrafyasının devletlerini açıkça rahatsız etmekte. ABD’ nin ‘çekilme’ açıklamasından sonra dünya kamuoyunda ciddi bir belirsizlik var. Bu belirsizliği Türkiye-İran-Rusya üçgeni kaldırmalı ve gerekeni yapmalıdır.

Ahmet Mert İZMİR
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri Röportaj: Kapitalizmin Üstesinden Nasıl Geliriz?

Tom Wetzel, planlı bir sosyalist ekonominin nasıl görüneceğini ve sosyalizmi gerçeğe dönüştürmek için ihtiyacımız olan stratejiyi açıklıyor.

Çeviri: Avrupa Kendi Çöküşüne Giden Yolda Birleşmiş Durumda

Bu yazı, Jan Krikke’nin ‘Asia Times’ için kaleme almış olduğu “Europe united on road to its own decline” başlıklı makaleden çevrilmiştir.

Uluslararası Hukuk Değerlendirmesi ve KKTC’nin Deniz Yetki Alanları

Deniz Çalışmaları stajyeri Halit Gür'ün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarını değerlendirdiği araştırma yazısı yayında!

TUİÇ Üniversite Elçileri Başvuruları Açıldı!

Siz de TUİÇ Üniversite Elçisi olmak istiyorsanız, linkte yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz.