Türkiye-Yunanistan İlişkilerinde Gerilim

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın talep edilen terör mensuplarını iade etmemesi kararına sert tepki gösterdi. Yunanistan’ın terörle mücadele konusundaki uluslararası sorumluluğunu yerine getirmediğini, Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerine ters düştüğünü açıkladı.

Geçen Kasım ayı sonunda Atina’da 3 hücre evine düzenlenen operasyon ile terör örgütü DHKP-C üyesi 9 terörist yakalanmış ve mahkemeye sevk edilmişti. Terörle mücadele ekiplerinin operasyonunda, bomba yapımında kullanılan malzemeler, patlayıcı madde ve sahte kimlik belgeleri ele geçirilmişti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl aralık ayındaki ziyaretinde, örgüt üyelerinin saldırı hazırlığı içerisinde olduklarına yönelik bulgular olduğunu Yunan basını bildirmişti.

Yunanistan İstinaf Mahkemesinde DHKP-C terör örgütü üyesi Mehmet Doğan’ın Türkiye’ye iade talebi görüşüldü. Yunan savcı Efstathia Kapagianni, Doğan’ın Fransa tarafından mülteci-iltica hakkı olduğunu, iade halinde can güvenliğinin olmayacağı ve 1951 Cenevre Anlaşması’nın Anayasa’dan üstün olduğunu belirtti. Bu şekilde Atina İstinaf Mahkemesi Türkiye’nin iade talebini reddetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iade talebi reddinin büyük bir hayal kırıklığı olduğunu ve Yunan mahkemelerinin terör örgütlerini kollayan yaklaşımına yeni bir örnek olduğunu açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Yunan yargısının daha önce FETÖ ile ilgili kararının üst mahkeme tarafından reddedildiğini; FETÖ ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin Yunanistan’ın belli bölgelerinde konuşlandıklarını, kendilerine alan oluşturmaya çalıştıklarını ve halk tarafından  bilinen terör yapılanmalarının olduğunu açıkladı. Yunanistan’ın, Türkiye’nin yapısına, bütünlüğüne ve milletine hedef alan terör mensuplarını ev sahipliği yapacağını ihtimalini önceden düşünmediklerini açıkladı.

Asude UYSAL
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

Sabri Versan
Editör Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Girişimci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...