Türkiye’den Geçici Ulusal Konseyi “Tanıma”

Türkiye, Libyalı isyancıları temsil eden Geçici Ulusal Konsey’i, Libya halkının meşru temsilcisi olarak tanıdığını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Libya lideri Muammer Kaddafi’nin iktidarı bırakmasının zamanının geldiğini dile getirirken Libya’nın bölünmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ahmet Davutoğlu, Bingazi’yi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin Geçici Ulusal Konsey’e geçen ayki 100 milyon dolarlık yardıma ek olarak 200 milyon dolar daha vereceğini de kaydetti. (Fransa Geçici Ulusal Konsey’i tanıyan ilk Batı ülkesi olmuştu. İtalya, Fransa’dan sonra Geçici Ulusal Konsey’i tanıyan ikinci ülke oldu. Onları da Almanya ve İngiltere takip etmişti.)

AFRİKA BİRLİĞİ’NİN TEKLİFİNE İSYANCILARDAN OLUMSUZ YANIT

Libya’da çatışan taraflar arasında görüşmeler başlatma teklifi, Afrika Birliği’nin Ekvator Ginesi’nde bulunan Malabo’da yapılan zirvede karara bağlanmıştı fakat Libyalı mualifler ise, Kaddafi’nin doğrudan katılımı olmadan Libya yönetimi ile görüşme başlatma önerisine olumsuz yanıt verdi.

İsyancıların sözcüsü Abdül Hafız Ghoga arabuluculuk teklifini reddetme gerekçesi olarak, Kaddafi, oğulları ve yakın çevresinin Libya’dan ayrılmasının şart koşulmamasını ve iktidarda kalmasına olanak sağladığını gösterdi. Ancak Geçici Konsey Başkanı Mustafa Abdül Celil Muammer ise, Kaddafi istifa eder ve askerlerine geri çekilme emri verirse Libya’da kalma ya da yurtdışına çıkma kararının kendisine ait olacağını belirtti. Reuters haber ajansına demeç veren Abdül Celil Kaddafi’nin kendisine gösterilen yerde, uluslararası denetim altında yaşamayı kabul etmesi halinde, ülkede kalmasına izin vereceklerini de sözlerine ekledi.

Libyalı muhaliflerin sözcüsü Abdülhafız Ghoga, dünkü açıklamasında, ”Afrika Birliği’nin çerçeve anlaşmasını reddettik çünkü çerçeve anlaşma Kaddafi’nin, oğullarının ve yakın çevresinin gitmesini öngörmüyor. Oysa biz bu talebimizi birçok kez tekrarlamıştık” dedi. Afrika Birliği liderleri Malabo’daki zirvede biraraya gelmiş ve uzun müzakerelerin ardından taraflara Libya’yı krizden çıkaracak bir anlaşma önerisinde bulunmuştu. Ancak belgede açıkça Muammer Kaddafi’nin iktidarı bırakması istenmiyordu. Libyalı muhalifler ise bu şartın açıkça belgede yer almasını istiyor.

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ’NE AFRİKA BİRLİĞİ’NDEN PROTESTO

Afrika Birliği’ne üye ülkeler, Libya lideri Kaddafi hakkında çıkarılan uluslararası tutuklama emrine uymama kararı da aldı. Malabo’da yapılan devlet başkanları zirvesinin sonunda yayımlanan deklarasyonda, “Afrika Birliği, Uluslararası Ceza Mahkemesinin Kaddafi’ye yönelik tutuklama kararına uymayacak” sözü vurgulandı.

Öte yandan bu karar açıklanınca Libya yönetimi sözcüsü Musa İbradim kararı memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Deklarasyonda, ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden Uluslararası Ceza Mahkemesinin başlattığı süreci iptal etmesi için girişimde bulunması istendi. (Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurucuları arasında 31 Afrika ülkesi var; bu rakam ise toplam ülke sayısının yaklaşık üçte birine tekabül ediyor.)

 

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...