Türkiye’den Tunus’a Destek

Tunus’ta resmi temaslarda bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın, Nahda Hareketi Partisi Başkanı Raşid El-Gannuşi ile görüştüğü bildiriliyor. Bakan Yılmaz’ın, parti merkezinde gerçekleşen görüşmede, Nahda Partisi’nin kongresinde yeniden başkanlığa seçilen Raşid El-Gannuşi’yi kutladığı ifade ediliyor.

Partilerin demokrasinin ayrılmaz unsurları olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti olarak Tunus’taki gelişmelerin yakından takip edildiğini, yakın gelecekte Tunus’ta çok güzel gelişmeler olacağına inandıklarını ifade etti. Devrim sonrası geçiş dönemini yaşayan Tunus, dünyadaki krize rağmen ekonomik olarak iyi göründüğünü ve tarım ve turizm sektöründe ciddi bir canlanma gözlemlendiğini belirterek, ayrıca Tunus’taki bu gelişmeye destek olmak istediklerini dile getirdi.

Tunus’taki temasları hakkında bilgi veren Yılmaz, Tunus’la ilişkilerin çok iyi gittiğini artık bu girişimlerin somut adımlara dönüşeceğini bildirdi.

Nahda lideri Gannuşi ise Yılmaz’a hitaben, bu ziyaretin onları onurlandırdıklarını, tüm Türkiye hükümetine ve halkına teşekkür ettiğini belirtti. Gannuşi diktatörlük dönemindeki yasaklama ve baskılar sebebiyle ancak 40 yıl sonra yasal kongrelerini düzenleyebildiklerini ve kongrenin, Tunus hükümeti ve halkı için yeni ufuklar açacağının da altını çizdi.

Nahda Hareketi Partisi’nin 4 gün süren kongrenin, partide 40 yıl aradan sonra yapılan ilk yasal kongre olma özelliği taşıdığı belirtiliyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...