Uganda LRA Lideri Joseph Kony için Avı Bitirdi.

 Uganda ordusu, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki isyancı Tanrı’nın Direniş Ordusu(LRA)  lideri Joseph Kony’i yakalama çalışmalarından çekildiğini ve LRA’nın artık zayıfladığını ve Uganda için tehdit olmaktan çıktığını da söyledi.

 Uganda askeri sözcüsü Richard Karemire, yıllardır isyancıları takip eden Uganda birliklerini Orta Afrika Cumhuriyeti’nden çekmeye başladığını dile getirdi. Karemire, Kony’nin yaşadığı sürece endişe kaynağı olacağı konusunda da ısrarcı oldu.

 LRA Uganda, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Güney Sudan’da sivillere karşı olan zulümleriyle dünya çapında tanınmıştı. 2012 yılında ABD merkezli sivil savunma örgütü Invisible Children, çocukları seks kölesi ve savaşkan olarak kullanmak için kaçırıldığıyla ilgili başarılı bir video hazırlamıştı.

 Uluslararası Ceza Mahkemesi 2005 yılında, Katolik Joseph Kony’i insanlığa karşı suç işlemek ve savaş suçları ile suçlayarak tutuklama emri çıkardı. Kony, savaş suçlarından aranırken on yıl önce ilk kez Uganda’da görüldü. LRA’nın üst düzey komutanlarından birçoğu ve eski komutanlardan birisi olan Dominic Ongwen da çeşitli savaş suçları ve insanlık suçları kategorilerinde Lahey’de yargılanmaktalar.

 LRA faaliyetlerini takip eden The Enough Project’in Yardımcı Yöneticisi Sasha Lezhnev, Uganda‘nın tamamen çekilmesi halinde LRA’nın saldırılarının tekrar hız kazanacağını söyledi ve Uganda’nın binlerce hayatı kurtarmak için uluslararası destekleri (Orta Afrika Cumhuriyeti içindeki BM Barış Güçleri) takip etmeye devam etmesini önerdi.

 ABD özel kuvvetleri ve Afrika Birliği’nin desteklediği Uganda ordusu Joseph Kony’i 2012 yılından beri aramakta. ABD geçtiğimiz ay güçlerini geri çekmişti.

 Uganda ordusu, LRA’nın etkisiz hale getirilmesi için 1.500 kadar Ugandalı askerin görevlendirildi. Görevin başarıyla gerçekleştirildiği için birliklerinin Orta Afrika Cumhuriyeti’nden çekileceğini açıkça dile getirdi.

 LRA, 1987 yılında Uganda’da kuruldu. İncil’de yer alan On Emir’e dayanan bir hükümet kurmak için mücadele ettiğini açıklamıştı.

Cansu Avcı – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

47,844BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,619TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yük Paylaşımı ve Koruma Sorumluluğu Çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya Örneklerinin İncelenmesi

Özet 21. yüzyılın en önemli meselelerinden biri olan uluslararası göç,...

Gönül (2022)

Film Adı: Gönül Yapım Yılı: 2022 Yönetmen: Soner Caner Tür: Romantik Komedi  Gönül...

Kraliçenin Ölümü, Tarihin Komedyası

“rest in peace Princess Diana you would have loved...

Çeviri: Rusya’nın Yenilgisi Amerika’nın Problemi Olur

Bu yazı, Prof. Stephen M. Walt'un Foreign Policy için...