Ürdün’de İdam

0
133

 Ürdün’de 10’u terör suçlamasıyla yargılanan 15 kişi hakkındaki idam hükümlerinin infaz edildiği bildirildi.

 Ürdün resmi haber ajansı olan PETRA’ya açıklamalarda bulunan hükümet sözcüsü Muhammed el Mumini, terör suçlamalarıyla yargılanan 10 kişiden 5’inin İrbid kentinde bir örgüt hücresine bağlı olduğunu ifade etti. Bu zanlılar terör suçundan mahkum olmuşlardı.

 Mumini, diğer terör sanıklarının ise “Baka’daki istihbarat bürolarına saldırı, Sama’da emniyet kuvvetlerine saldırı, yazar Nahid Hattar suikasti, 2003 yılında Ürdün’ün Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı ve antik Roma tiyatrosunda turistlere saldırı” davalarında idam cezasına çarptırıldığını aktardı.

 Hükümet sözcüsü olan Muhammed el Mumini’nin aktardıklarına göre idam edilen diğer 5 kişinin ise cinsel saldırı gibi suçlar işlediğini belirtti.

Sponsorlu

 Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin, İrbid kentinde bir hücreye mensup 5 kişi hakkında verdiği idam cezası, Temyiz Mahkemesi tarafından geçen haftalarda onanmıştı.

 Sanıklara, “Yüzbaşı Raşid ez-Zuyud’un hayatına mal olan terör olaylarını düzenlemek, şahıslara ve kamu malına terör saldırısı düzenlemek amacıyla patlayıcı madde imal etmek” suçlamaları yöneltilmişti.

Furkan Şahinler – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here