Uruguay – Rusya Arasında Ticari Ve Ekonomik İşbirliği

0
287

 16 Şubat’ta gerçekleşen, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Uruguay Cumhurbaşkanı Tabare Vazquea görüşmesinden Uruguay-Rusya arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi kararı çıktı. Moskova’da gerçekleştirilen görüşmede, Vazquea’ya 6 bakan, dış politika ve finans şefleriyle birlikte eşlik etti.

 İki cumhurbaşkanının anlaştığı konular arasında; savunma işbirliği konusunda ikili anlaşma imzalama, ticari ilişkilerde gümrük kolaylığında karşılıklı uzlaşma, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi gibi konular yer alıyor.

 Rusya ve Uruguay, Ocak-Kasım 2016 arasında 125.2 milyon dolar değerinde mal ticareti gerçekleştirdiler; ancak, ihracat çok az çeşitlilik gösterdi. Güney Amerika ülkesinin Rusya’ya yaptığı ihracatın % 90’ı tarımsal ürünlerden kaynaklanırken, Rusya gübreleri ihracatıın % 90’ını Uruguay’a yapıyor.

 Görüşme sonrasında Putin, “Ticari ve ekonomik bağların geliştirilmesi konusundaki görüşmelere kesinlikle ihtiyacımız var. Ticari ilişkilerin hacminin küçük olduğunu, tarım ürünlerinin ve gıdaların toplamının % 90’ın üzerinde olduğunu biliyoruz. Kuşkusuz bu işbirliğini genişletme fırsatı var” dedi. İki ülke arasındaki ilişkilerin ilerleyen aylarda artış göstermesi beklenmektedir.

Sponsorlu

İsmail Mesut Deniz – LATAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • https://sputniknews.com/politics/201702161050756581-deal-russia-uruguay-arms-race/
  • http://tass.com/politics/931278

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here