Venezuela: Filistin İçin Barış Çağrısı

 Venezuela’nın Cenevre’de düzenlediği oturumda, Filistin’de yaşayan halkın, İsrail hükümetinin uyguladığı ayırma yönündeki politikaları yüzünden zorunlu olarak göç etmek durumunda kaldıklarını belirterek barış çağrısında bulunmuştur.

 Asıl olarak dünya genelinde barışın sağlanması amacının güdüldüğü oturumda, başlangıç olarak Filistin’de barışın sağlanması yönünde adım atılmıştır. Dünya genelinde kalıcı barışın sağlanması çabası içine girilmiştir. Filistin halkının göç etmeye zorunlu kılınmasının, özgürlüğe ve yaşam hakkına yönelik bir tehdit unsuru oluşturulduğu yönündeki düşünceleri ile “Chavez’in iç çemberinin en yetenekli yöneticisi ve siyasetçisi” olarak tarif  edilen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro; bu oturumu kendilerini hiçbir güç bloğuna dahil veya hariç olarak addetmeyen 100 üzerinde ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları bir uluslararası oluşum olan Bağlantısızlar Hareketi çerçevesinde gerçekleştirmiştir.

 İsrail’in Filistin üzerindeki baskısından ve Filistin halkının bağımsızlığının korunmasının gerekliliğinin üzerinde durulan oturumda, Venezuela Dış İşleri Bakanı Delcy Rodrguez ise görüşlerini; yaklaşık 50 yıldır devam eden, İsrail’in Kudüs ve çevresindeki toprakları işgale başlamasından bu yana çok fazla sayıda Filistinlinin göç etmek zorunda kaldığını dile getirerek belirtmiştir. Barış çağrısı niteliğinde düzenlenmiş olan oturumda Filistin’i ise Bakan Riad Al Maliki temsil etmiştir.

Akile Hevin Mendekli – LATAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

[td_block_social_counter open_in_new_window="y" social_rel="nofollow" facebook="tuicakademi" twitter="tuicakademi" youtube="c/TUİÇAkademi" manual_count_youtube="2586" instagram="tuicakademi"]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çeviri: Neoliberalizm Ukrayna’dan Önce Çökmüştü

Bu yazı, Gary Gerstle'ın Unherd için kaleme aldığı Neoliberalism Died Before Ukraine başlıklı görüş yazısından çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları: Habitat Derneği Üzerine Bir Değerlendirme

Bu çalışma, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçlarını Habitat Derneği’nin çalışmaları perspektifinde incelemeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, 2016 yılında BM tarafından kabul edilen 17 amaç doğrultusunda Habitat Derneği’nin yürüttüğü projelerin sürdürülebilir kalkınmayla ilişkisi incelenmiştir.

Causes of the Eurozone Crisis and Heterodox Solutions

Avrupa Çalışmaları stajyeri Ferhat Ege Aksaylı, sizler için sürdürülemez büyüme modellerine dayanan Eurozone krizinin nedenlerini inceledi.

TUİÇ Akademi 2023 O-Staj Burs Başvuruları Başladı!

2023 yılı O-Staj programlarımız için burs başvuruları başladı! Seçilen 15 kişi 2023 yılı içerisinde bir programa burslu olarak katılabilecek.