Venezuela: Filistin İçin Barış Çağrısı

 Venezuela’nın Cenevre’de düzenlediği oturumda, Filistin’de yaşayan halkın, İsrail hükümetinin uyguladığı ayırma yönündeki politikaları yüzünden zorunlu olarak göç etmek durumunda kaldıklarını belirterek barış çağrısında bulunmuştur.

 Asıl olarak dünya genelinde barışın sağlanması amacının güdüldüğü oturumda, başlangıç olarak Filistin’de barışın sağlanması yönünde adım atılmıştır. Dünya genelinde kalıcı barışın sağlanması çabası içine girilmiştir. Filistin halkının göç etmeye zorunlu kılınmasının, özgürlüğe ve yaşam hakkına yönelik bir tehdit unsuru oluşturulduğu yönündeki düşünceleri ile “Chavez’in iç çemberinin en yetenekli yöneticisi ve siyasetçisi” olarak tarif  edilen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro; bu oturumu kendilerini hiçbir güç bloğuna dahil veya hariç olarak addetmeyen 100 üzerinde ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları bir uluslararası oluşum olan Bağlantısızlar Hareketi çerçevesinde gerçekleştirmiştir.

 İsrail’in Filistin üzerindeki baskısından ve Filistin halkının bağımsızlığının korunmasının gerekliliğinin üzerinde durulan oturumda, Venezuela Dış İşleri Bakanı Delcy Rodrguez ise görüşlerini; yaklaşık 50 yıldır devam eden, İsrail’in Kudüs ve çevresindeki toprakları işgale başlamasından bu yana çok fazla sayıda Filistinlinin göç etmek zorunda kaldığını dile getirerek belirtmiştir. Barış çağrısı niteliğinde düzenlenmiş olan oturumda Filistin’i ise Bakan Riad Al Maliki temsil etmiştir.

Akile Hevin Mendekli – LATAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...