Vucic’in Seçim Zaferi, Sırbistan’da Protesto Edildi.

 Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu binlerce kişi pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimini Sırp İlerleme Partisi (SNS) Genel Başkanı ve Başbakan Aleksandar Vucic’in kazanmasını protesto etti. Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden “Diktatörlüğe karşı protesto” sloganıyla organize olan grup Belgrad’daki meclis binası önünde toplandı.

 Seçim sonuçlarından memnun olmadıklarını dile getirerek Başbakan Vucic aleyhine slogan atan göstericiler, ellerinde 1998-1999 yılları arasında yaşanan Kosova’daki savaşta hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını taşıyıp meclis önünde sembolik “ağlama duvarı” da oluşturdu.

 Polisin de güvenlik önlemleri aldığı protestoda, şehir merkezindeki birçok cadde de araç trafiğine kapatıldı. Öte yandan, Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Novi Pazar şehrinde de “Diktatörlüğe karşı protesto” sloganıyla seçim sonuçlarına tepki gösterildi. Göstericilerin, üzerinde “Korkmayın”, “Suç işlemeyen sandıklar” ve “Yüzde 28 özgür, ya diğerleri?” yazılı dövizler taşıdığı protesto olaysız sona erdi.

 Pazar günü yapılan seçimde oyların yüzde 55’ini alarak ilk turda cumhurbaşkanı seçilen Vucic, yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarından memnun olmayanların protesto hakkı olduğunu ancak gösterilerin olaysız geçmesi gerektiğini ifade etti.

 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Vucic’in ardından ikinci olan Sasa Jankovic de yaptığı açıklamada, “Belgrad sokaklarındaki gençler! Adil olmayan bu seçime karşı düşüncelerinizi özgürce ifade edin ancak zor kullanmayın, provokasyonlara izin vermeyin.” ifadelerini kullandı.

Hande Kutlu – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

48,003BeğenenlerBeğen
6,444TakipçilerTakip Et
8,619TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Sosyal Medya Yasası ve Dezenformasyonla Mücadele

Uzunca bir süredir gündemi meşgul eden sosyal medya düzenlemesi...

Çin’in Balkanlar Politikası

Balkanlarda gün geçtikçe nüfuz alanını artıran Çin, bu nüfuzu...

Son Zamanlarda Artan Mı? Yoksa Görünürlük Kazanan Mı?

Bu yazıda, irdelenecek konu herhangi bir olayın ardından o...

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra ABD’nin Ortadoğu Politikasına Genel Bir Bakış

Özet Bu makale, İkinci Dünya Savaşı’ndan Obama yönetimine kadar geçen...