Xi’nin “Merkez” Parti Pozisyonu Çin’in İdeolojik Eğitim Sistemine Eklendi.

 Pazartesi günü Çin Komünist partisinin başkanı Xi Jinping’in pozisyonunu “merkez” olarak belirledi. Pekindeki kolejlerde ve üniversitelerdeki ideolojik eğitimin bir parçası haline getirdi. Çin’in Genel Sekreteri Çin’in Bakanlar Kurulu, Çin’in yükseköğrenim kurumlarındaki siyasi düşünce ve parti liderliğinin “merkezde yoldaş Xi Jinping’in olduğu bir Çin Komünist Partisi etrafında dönmesi” gerektiğini söyleyen bir yazı yayınladı.

 Çin eğitim kurumlarına partiye bağlılığı yerleştirdi ve ideolojilerini düzeltti. Geçen Aralık ayında yaptığı bir konuşmada kolejler ve üniversiteleri “Komünist Partiye hizmet etmeye” çağırdı. Hükümet, üniversitelerde gelişen batılı değerlerin yayılmasına karşı koydu ve bunu denetlemek için müfettişler gönderdi.

 Ayrıca Danıştay belgesinde, siyasi düşünce kalitesini yükseltmek için genç öğretmenlerin devlet görevlerine atanmalarına yönelik bir sistem kurulması gerektiği belirtiliyor.

 Partinin disiplin ve grev karşıtı ajansı, ayrı bir açıklamada, geçtiğimiz hafta Çin’in önde gelen 29 üniversitesinde “esnek” teftişler yaparak kısmen ideolojik eğitimin güçlenmesine yardımcı olacağını söyledi.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.reuters.com/article/us-china-xi-education-idUSKBN1670C4,

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...