Yunan Meclisinde Büyük Gün

Dünkü şiddet eylemleri ve 48 saatlik greve rağmen Yunan parlamentosu yeni kemer sıkma paketi bugün oylanacak. Oylama öncesinde muhalefetten destek açıklaması geldi.

Yunan milletvekilleri dün başlayan genel grevin ve ülke çapındaki sokak eylemlerinin ertesinde protesto edilen kemer sıkma paketini oylamak üzere toplanıyor.

Başbakan Yorgos Papandreu 28 milyar Euroluk kemer sıkma planının ülke ekonomisini yeniden ayağa kaldırabileceğini savunuyor. Paketin onaylanmaması durumunda Yunanistan birkaç hafta içinde ciddi bir nakit kaynak sıkıntısı çekebilir.

Kemer sıkma paketi onaylanmazsa AB ve IMF, Yunanistan’a 12 milyar Euro’luk kredi dilimini aktarmayacak, bu durumda da ülke büyük olasılıkla borçlarını ödeyemeyecek. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız bankalarının vadesi gelen borçları yerine, yeni 30 yıl vadeli kredi alma olanağı sağlayacağını söyledi.

Sarkozy, alacaklı durumdaki diğer Avrupa ülkelerinin de benzer bir modele yöneleceğini söylüyor. Yunanistan maliyesinin iflasını önlemek için bankaların borçlarının bir kısmını geri almamayı ya da vadeyi uzatmayı kabul ederek başta bekledikleri kazançtan feragat edeceği konuşuluyor. Alacakların bu şekilde ‘kırpılması’ yaygın bir beklenti olsa da İngiltere hükümeti bankaları böyle bir formülü benimsemeye zorlamadıklarını söylüyor.

Öte yandan Yunanistan’da hükümetin kesinti planlarına direnen binlerce çalışan ise bu yıl dördüncü kez genel greve gitti. 48 saatlik grev nedeniyle başkent Atina’da dün düzenlenen protesto gösterileri yine meydanlarda ve sokak aralarında çatışmalara dönüştü. Yunan yetkililer dünkü gösterilerde 37’si polis olmak üzere 46 kişinin yaralandığını açıkladı. Göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanan polisin en az 14 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...