Yunanistan Seçimleri ve Kıbrıs

Öbür gün yani 6 Mayıs Pazar günü Yunanistan’da seçim var. Arka arkaya yapılan erken seçimlerin en sonuncusu bu. Tabii şimdilik…

Euro Bölgesi’ndeki ekonomik krizle birlikte büyük bir mali sıkıntı yaşayan Yunanistan son birkaç yıldır arka arkaya genel seçimlere gidiyor.

Tabii Yunanistan Euro Bölgesi’ndeki ekonomik krizden dolayı mı mali sıkıntıda yoksa Yunanistan’ın ekonomik olarak batmasından dolayı mı Euro Bölgesi’nde ekonomik kriz çıktı, çokta belli değil.

Yunanistan Anayasası ve Avrupa Birliği Müktesebatına göre siyasilerin radikal ve insan haklarını kısıtlayıcı kararlar alması olanaksız. Bu nedenle de, yapılacak bu seçimlerden sonra başa geçecek siyasiler nedeni ile Yunanistan’ın ekonomisinin düzelmesi veya Yunanistan’ın Gayri Safi Milli hasılasının birkaç misli olan borçlarının bir gecede temizlenmesi mümkün değil. 

Zaten seçilecek olanlar Yunanistan’ı kerhen ve laf ola yöneten kişiler olacaklar. Asıl idare AB’nin Yunanistan’a verdiği borçlara karşılık kurduğu komitenin elinde. Personel alımlarına veya durdurmalarına, yatırımlara ve silahlanmaya ne kadar para harcanacağına bu komite karar veriyor.

Yunanistan’ın günümüzdeki en büyük siyasi partisi  Evangelos Venizelos’un başkanı olduğu Panhelenik Sosyalist Hareket, PASOK, Sosyalist ve Mecliste 129 Milletvekili bulunuyor.

Diğerleri de sıra ile Antonis Samaras’ın Başkanı olduğu Yeni Demokrasi Partisi (ND) Merkez sağda. Milletvekili sayısı 72,  Aleka Papariga’nın Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Milletvekili sayısı 21,  Yorgo Karatzaferis’in Ortodoks Halk Partisi (LAOS), Milletvekili sayısı 16, Alexis Tsipras’ın Sol İttifak’ı (SYRIZA), Milletvekili sayısı 11, Panos Kammenos’un Bağımsız Yunanlılar (ANEL), Milletvekili sayısı 11, Fotis Kouvelis’in Demokratik Sol’u (DIMAR), Milletvekili sayısı 10, Louka Katseli’nin Sosyal Anlaşma (KOISY), Milletvekili sayısı 8 ve Dora Bakoyannis’in  Demokratik İttifak (DISY), Milletvekili sayısı 4.

Altın Şafak (Hrisi Avgi) bu seçimlerin yükselen yıldızı.

Politik ve ekonomik durum Altın Şafak’ın yükselmesine çok uygun. Yaşanan ağır ekonomik koşullar, Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi Yunanistan’da da aşırı sağın su yüzüne çıkmasına yol açtı.

Günümüzde Yunanistan’daki ortam, aynen Hitlerin NAZİ partisinin 1930’lu yıllarda Almanya’da yükseliş ve iktidara gelme süreci ile çok benzeşiyor. Slogan ve inanışları “Yunanlılar diğer ırklardan üstündür” olan bu partiler aynen Hitler’in Nazi partisinin “Deutschland Über Alles” yani “Almanya Diğerlerinin Üstündedir” inanışı ile birebir örtüşüyor.

Altın Şafak’ın lideri Nikos Mihalolikas, Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) eski bir üyesi. Örgüt içindeki takma adı veya lakabı “Führer”. Parti üyeleri kendisine kayıtsız ve koşulsuz itaat ediyorlar. “Vurun” dediğini vuruyorlar, “Islatın” dediğini hastanelik edene kadar dövüyorlar. Eski Yardımcısı boşboğazlık edince kendini hastanede buldu ve kapı dışarı edildi.

Yabancılardan nefret ediyorlar. Arnavut, Kürt, Makedon ve Müslüman mahallelerini basarak sopa ve zincirlerle “Helen Ruhu”nu aşılıyorlar. Türkleri Şiro, yani Domuz olarak tanımlıyorlar. Solcuları ise en aşağılık insanlar olarak görüyorlar ve kıstırdıkları zaman meydan dayağı çekiyorlar.

Altın Şafak (Hrisi Avgi) yaşanan ekonomik krizde tepki oylarının dikkate değer bir bölümüne ilaveten Yunanistan’daki yabancı kaçak göçmenlere karşı duyulan öfke oylarının da önemli bir kısmını alacak gibi gözüküyor. Zaten bu uğurda deli gibi mücadele ediyorlar. 32 siyasi partinin yarıştığı bu seçimde Yunan Meclisine, PASOK ve ND’ye ilaveten 8-9 tane küçük partinin de girmesi büyük olasılık.

Ünlü politikacı Mitsotakis’in kızı ve Atina’nın ilk kadın Belediye Başkanı olan Dora Bakoyanni’nin başkanı olduğu DISY, seçimlerden sonra hükümetin küçük ortaklarından birisi olması büyük bir olasılık.   

En akla yakın olasılık Yeni Demokrasi Partisi’nin (ND) liderliğinde diğer sağ partilerin de katılımıyla oluşturulacak ortak bir koalisyon hükümetinin kurulacağı veya da ND-PASOK ortaklığı, PASOK’un dıştan desteği ile ND hükümeti veya da ND-PASOK Koalisyonu.

Hrisi Avgi’nin aldığı oylar yüzdelik olarak iki haneli olursa kapıda gene erken seçim var demektir.

Özetle, Yunanistan yaşayacağı politik istikrarsızlıktan dolayı bir müddet daha Kıbrıs konusu ile derinden ilgilenemeyecek gibi görülüyor.

 

Prof. Dr. Ata ATUN

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...