Yunanistan’a Yeni Mali Destek Yolu Açılıyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerinin Yunanistan’ın borç düzeyini düşürme konusunda kaydettiği ilerlemeleri gözden geçirmek üzere bugün Atina’ya gitmeleri bekleniyor.

“Troyka Denetçileri”nin görüşleri, Yunanistan’ın büyük ihtiyaç duyduğu 8 milyar Euro’nun serbest bırakılmasında belirleyici rol oynayacak. Bu kredi dilimi, geçen yaz kararlaştırılan 110 milyar Euro’luk kurtarma paketinin bir parçasını oluşturuyor.

Söz konusu kredi diliminin serbest bırakılması yönündeki temel engellerden biri olan tartışmalı yeni emlak vergisi sorunu, dün, tasarının Yunanistan parlamentosunda kabul edilmesiyle giderildi.

Devletin vergi gelirlerini artırmak amacıyla getirilen yeni emlak vergisini ödemeyenlerin elektrikleri kesilebilecek.

Dün Berlin’de konuşan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkesinin, bütçede kesinti yapabilmek için “insanüstü çabalar harcadığını” söylemişti.

Yunanistan’ın üzerine düşen yükümlülükleri yerine getireceğini vurgulayan Papandreu, “Avrupalı ortaklarımızdan destek işaretleri almamız büyük önem taşıyor” dedi.

“Troyka Denetçileri”nin Atina ziyareti, Euro bölgesi üyeleri arasında Yunanistan’a yapılacak yeni yardımlar konusunda görüş ayrılıkları yaşandığı bir döneme denk geliyor.

Financial Times gazetesi, üst düzey Avrupa yetkililerine dayanarak, Euro bölgesindeki bazı ülkelerin, Yunanistan’ın borçlarının yeniden yapılandırılmasında özel yatırımcıların daha büyük rol oynamasını istediklerini yazdı.

Euro bölgesi üyeleri, halen Temmuz ayında ortaya konan önerileri parlamentolarından geçirme süreci içinde. Bu öneriler arasında özel kreditörlerin Yunanistan’ın borçlarının yüzde 20’sini silmesi de bulunuyor.

Ayrıca Euro bölgesi içinde oluşturulan mali yardımın yetki sınırlarının genişletilmesi de, öneriler arasında yer alıyor. Finlandiya parlamentosu önerileri bugün ele alıyor; Almanya da Perşembe günü oylayacak.

Yunanistan’da ise, kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan taksiciler, otobüs ve tramvay sürücüleri ile vergi tahsildarları grevlerini bugün de sürdürüyorlar. Demiryolları ve metro işletmesi görevlilerinin de greve katılması bekleniyor.

Güvenlik birimleri, dün Atina’nın Sintagma Alanı’ndaki toplanan binlerce protestocuyu göz yaşartıcı gazla dağıttı.

 

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...