Yunanistan’daki Gelişmeler 15-30 Aralık

Yunanistan’da ekonomik krizin yaratmış olduğu tedirginlilk ve hükümet politikasındaki değişiklikler sürüyor. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras başbakanlık konutunda, bakanlıkların genel sekreterlerine bir brifing verdi. Verilen brifingde Samaras “hükümet programının hızlandırılmasını” talep etti. Hükümetin Troyka ile yapılan şartları yerine getirmesi durumunda 2013 yılı ilk çeyreğinde Yunanistan’a toplam 14.8 milyar Euro verilecek ve bunun 7.2 milyar Euro’su bankalara verilecek.

Başbakan Samaras 2013’e ilişkin planlarını da hazırladıklarını belirtti. Bir sonraki taksitin serbest bırakılması için hükümetin 9.2 milyar Euro’luk askıda bulunan yükümlülüklerini Ocak ayı ortasına kadar yerine getirmesi bekleniyor. Hükümetin öncelikleri arasında şunlar yer alıyor:

·         Yeni vergi yasasının parlamento tarafından onaylanması

·         Elektriğe aşamalı olarak %11 oranında zam yapılması

·         Kamunun özel sektöre yönelik vadesi dolmuş borçlarının ödenmesi

·         Özelleştirmelerle ilgili adımlar atılması

·         Mali davaların hızlı karara bağlanması

Samaras’ın ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin ve Katar gibi ülkelere ziyaret yapması bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın da Atina’yı 18-20 Şubat tarihlerinde ziyaret etmesi bekleniyor.

Syriza Parlamento grubu başkanı Aleksis Tsipros The Guardian gazetesine Yunanistan politikası, ekonomisi ve son gelişmeler hakkında bir brifing verdi. Tsipros verdiği demeçte Yunanistan için değişime hazır olduklarını ve bunun kendileri tarafından yapılabileceğini söyledi.

Yunanistan’daki ekonomik kriz ülke halkını da çok zor durumda bırakmış durumda. Kriz dolayısıyla hükümete yüklenen ve sık sık protesto gösterisi yapan yunan halkı, gelecek günler için pek umut vaat edici gelişmeler olmayacağından emin. ALCO araştırma şirketi de yaptığı ankette kriz dolayısıyla Yunanistan’da halkın %70’inin karamsar olduğunu söyledi.

Yunan halkı için bir diğer problem de ödemeler konusunda. Yunanistan’da trafik harç ödemesi tarihi son 31 Aralık olması dolayısıyla trafik harçlarını ödemekte güçlük çeken binlerce vatandaş araçlarının plakalarını teslim ediyor.

Yunanistan hükümeti tasarruf adımlarını savunma sanayisinde de uygulama kararı aldı. Tank, uçak, gemi ve silah sistemlerinde bir arıza olunca bunların yenileriyle değiştirilmesi ve hatta yurtdışına gönderilmesi yasaklandı. Bunun yerine daha az arızalı olan parçalarla daha çok arızalı olan parçaların değiştirilmesi yapılacak. Ayrıca hükümet Ege Denizi’ndeki tatbikatlarına da büyük çapta sınırlama getirdi.

Tüm bu gelişmeler olurken Yunanistan’ı sevindirecek haber Standart and Poor’s dan geldi. S&P Yunanistan’ın kredi notunu altı seviye birden artırarak tercihli temerrütten (SD), durağan görünme (B-) yükseltti. S&P buna gerekçe olarak Avrupa Birliği’nin Yunanistan’da olan krizden Euro’nun değer kaybetmemesi olarak açıkladı.

(TUİÇ Akademi, CNN, The Guardin, Turkishgreeknews, Azınlıkça, BBC, Athensnews)

Çağdaş ERDOĞAN

Sosyal Medyada Paylaş

48,079BeğenenlerBeğen
6,252TakipçilerTakip Et
8,635TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...