Yunanistan’da Novartis Skandalı

0
149

Yunanistan Meclisi, içinde sekiz eski bakanın ve iki eski başbakanın da isimlerinin geçtiği davayı görüşmek üzere olağanüstü toplantı yaptı. Dava dosyasında, Novartis ilaç ve eczacılık şirketinin, politikacılara ve kamu görevlilerine rüşvet vererek manipülasyonla ilaç fiyatlarını yükselttirerek kazanç artırma yoluna gittiği iddiası yer alıyor. Davada bulunan isimlerden bazılarının halen dokunulmazlığı olduğu için dava soruşturulurken dokunulmazlıklarının kaldırılması öngörülüyor.

Bu rüşvet skandalında, eski Başbakan Antonis Samaras, eski maliye bakanı ve şu anda Merkez Bankası Başkanı görevini yürüten Yanis Stournaras, eski Sağlık Bakanı Dimitris Avramopoulos’un isimleri geçiyor. Genel sekreterler, komite üyeleri, danışmanlar, kamu görevlilerinden sorumlu valiler gibi birçok ismin olaya karıştığı söyleniyor. Ayrıca, paranın bavullarla iletildiğini söyleyen tanıklar da var.

Samaras, Stournaras ve Avramopoulos bütün bunlarla ilgili ‘iftira’ dediler. Samaras, ‘’ Dosyanın açılmasıyla, komplo ve komplocular ortaya çıktı. Bu şimdiye kadar tasarlanmış en acımasız ve gülünç komplodur. Yarın, Yargıtay’da Tsipras, Papangelopoulos, şu anda Syriza Adalet Bakanı ve onların ortakları hakkında dava açacağım.’’ dedi.

Ana Muhalefet Partisi, Yeni Demokrasi (ND), hükümeti gündemi değiştirmek amacıyla bunları yaptığını söyleyerek suçladı.

Sponsorlu

Daha önce farklı ülkelerde de aynı suçlamalarla karşılaşan Novartis’ten bir açıklama gelmedi. Son zamanlarda, Makedonya ile isim sorunu hakkında görüşmeler yapan Yunanistan’da hassas bir ortam da var. Her ne kadar muhalefet, Makedonya ile devam eden isim sorununun ışığında bu davayı bir gündem değiştirme aracı olarak görse de birçok kez aynı suçlamaların ortaya çıkması da akılda soru işaretleri bırakıyor. Ayrıca, sağlık gibi önemli ve büyük bir sektörde bu tür olayların olması da halkın ve devletlerin tepkisini çekiyor. Bu tür yozlaşma ve rüşvet davalarının göz ardı edilmemesi gerekir.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here