Yunanistan’ı Kurtarma Paketine Onay

0
59

AB zirvesi öncesi Brüksel’de toplanan Avro Bölgesi Maliye Bakanları, ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’ı kurtarmak amacıyla hazırlanan 130 milyar avroluk ikinci pakete prensipte onay verdi. Ancak, nihai onay için Yunanistan parlamentosundan geçen kemer sıkma önlemlerinin bütünüyle uygulamaya girmesi şart koşuluyor.

Buna göre Bakanlar, parlamento ve bakanlar kurulunda kabul edilen kemer sıkma önlemlerinin bütünüyle uygulamaya girmesini ve 107 milyar avroluk borç silme operasyonunun başarıyla sonuçlandırılmasını istedi. Bu arada Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, bankaları borç silme operasyonuna gönüllü katılmaya davet etti.

Sponsorlu

Yunanistan üçüncü bir yardım paketine daha mı ihtiyaç duyuyor?

Son gelişmelere göre, iflasın eşiğinde bulunan Yunanistan’ın kurtarılması için hazırlanan 130 milyar avroluk ikinci yardım paketinin de bu ülkeyi kurtarmaya yetersiz kalabileceği ve üçüncü bir yardım paketine daha ihtiyaç duyulabileceği ortaya çıktı.

Alman haber dergisi Der Spiegel’de yer alan bir habere göre AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) denetçilerinden oluşan uluslararası Yunanistan troykası ülkenin en az 50 milyar avroluk üçüncü bir yardım paketine daha ihtiyaç duyacağını düşünüyor.

Ancak, Yunanistan’ın bu yardımı alabilmesi için öncelikle alacaklılarla uzlaşması ve borçlarının önemli bir kısmını sildirmeye çalışması gerekiyor.

 

M. Burcu SÖYLEMEZ

UİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here