Yunanistan’ın 2.Yardım Paketi Sınavı

Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik krizi atlatması için AB’nin yapacağı ikinci yardım paketi görüşmeleri Lüksemburg’da gece boyu süren bir toplantı sonuca karara bağlandı. Bu karara göre ikinci yardım paketinin gerçekleşmesi için Yunanistan’ın bazı kemer sıkma politikalarını yürürlüğe koyması gerekiyor.

Avrupalı bakanlar ayrıca bankalar, emeklilik fonları ve sigorta şirketleri gibi Yunanistan’ın borçlu olduğu kurumlarla gayrıresmi ve isteğe bağlı anlaşma yolunun aranacağını bildirdi. Bu kurum ve kuruluşlardan Yunanistan’ın borçlarını ödeyemez hale düşmesini önlemek için geri ödemeleri ertelemeleri istenecek.

Fakat Atina’nın hem bu ikinci yardım paketinden hem de ilk yardım paketinin temmuz ayında gelecek olan 12 milyar dolarlık kısmından yararlanabilmesi için 28 milyar dolarlık bir kemer sıkma politikasını hayata geçirmesi gerekiyor. Yunan halkı ise kemer sıkma politikasına oldukça karşı çıkmakla beraber ülkenin borçlandıkça daha da borç batağına battığını düşünüyor. Uzmanlar bu sebeplerden dolayı Yunanistan’ın ikinci yardım paketini almasının bir hayli zor olduğu görüşünde.

(tuicakademi // bbc türkçe)    Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...