Bosna Hersek’te Nüfus Sayımı

Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne aday ülke statüsünde başvuru yapmasının bir koşulu olan ve ülkede büyük tartışmalara yol açan nüfus sayımının ekim ayında yapılması planlanıyor. Bosna Hersek’te en son nüfus sayımı 1991 yılında yapılmıştı Yugoslavya’nın dağılması ile başlayan süreçte, Bosna Savaşı sırasında yaşanan olaylar sonrası ülkenin demografik yapısı önemli ölçüde değişmiş durumda. 1991 yılında yapılan en son nüfus sayımına göre ülke; % 43’ü Boşnak, % 31’i Sırp ve % 17’si Hırvat olmak üzere yaklaşık dört buçuk kişilik bir nüfusa sahipti.

 Nüfus Sayımı için Avrupa Birliği’nden Hibe

Nüfus sayımı Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne aday ülke olarak başvuru yapmasının da ön koşullarından biri, bu nedenle Avrupa Birliği Bosna Hersek’e yedi buçuk milyon avro hibe bağışladı. Nüfus sayımının yaklaşık on dört milyon avroya mal olacağı düşünülüyor.

Saraybosna İş Konferansı

Saraybosna İş Konferansı geçtiğimiz günlerde düzenlendi. Bosna Hersek’in başkentinde düzenlenen konferansa Amerika, Afrika ve Asya’dan bini aşkın katılımcı katıldı. Konferansa katılan katılımcıların üzerinde uzlaştığı nokta ise Balkan coğrafyasının ekonomik ve siyasi anlamda istikrarı için bölgesel işbirliğinin oldukça önemli olduğu idi, zaten hâlihazırda uzmanlar bölge coğrafyasının özellikle ekonomik anlamda dünya piyasasında rekabet edebilmesi için bölgesel işbirliğinin vazgeçilmez bir gereksinim olduğunu vurguluyorlar.

Inzko Sırp Cumhuriyeti’nin Dağıtılmayacağını Söyledi

Avrupa Birliği Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Republika Srpska’nın dağıtılacağına ilişkin iddialar hakkında konuştu. Inzko,  ülkede Dayton Anlaşması’ından sonra oluşturulan yapıyı değiştirmeye yönelik bir girişim olmadığını ve anlaşmada yapılacak herhangi bir değişim için ülkede yaşayan Boşnak, Hırvat ve Sırp olmak üzere üç etnik halkın uzlaşısıyla mümkün olabileceğini söyledi.

(TUİÇAkademi, Zambak.ba, SEtimes, TRT Türk, Anadolu Ajansı)

TUİÇ BALKAM

Emel DENİZ

Bosna Hersek

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...