Güney Kıbrıs ve Çin Arasında “Savunma İşbirliği” Anlaşması İmzalandı

Rum Politis Gazetesi’nin haberine göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında Savunma alanında bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Rum Politis Gazetesi, Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Orgeneral Ma Xiaotian başkanlığındaki Çin Savunma Bakanlığı’ndan bir heyet ve Rum Savunma Bakanı Kostas Papakostas bir araya gelerek çeşitli temaslarda bulundu ve sözü edilen anlaşmayı parafe ettikleri bildirildi.

Anlaşmanın, askeri eğitimi ve savunma konularında görüş paylaşımını öngördüğünü kaydeden gazete, Papakostas’ın; anlaşmanın tamamlanması ve resmi olarak imzalanması için önümüzdeki Eylül ayında Çin’e gitmesinin beklendiğini belirtti.

Ma ise Çin’in “Kıbrıs’ın topraksal anlamda bağımsızlığı ve bütünlüğünü desteklediğini” dile getirdi.  Öte yandan Çinli yetkililer, Kıbrıs sorununa diyalog temelinde çözüm aranması gerektiğini ifade ettiler.

1974 yılından bu yana “askeri işgal birliklerinin saldırı düzeninde bulunduklarını” iddia eden Rum Savunma Bakanı Kostas Papakostas ise, “Çin’in 1960 yılından beridir ilke tezleri muhafaza ettiğini ve Kıbrıs halkının haklarını desteklediğini” söyledi.

(tuicakademi-cha)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...

Yükseköğretime Erişim İzleme Anketi

Bu anket, 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'da yükseköğretime erişimde...

Küresel Güney Sorunu: Batı’nın Yanıldığı Noktalar

Bu yazı Uluslararası Kriz Grubu CEO'su Comfort Ero tarafından...