Türk Bayrağına Saldırı Girişimi

0
76

 Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara’nın makam aracındaki Türk bayrağı, kimliği henüz belirlenemeyen bir saldırgan tarafından sökülmek istendi. Büyükelçi Erkal Kara’nın, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta  Kançeska-Milevska ile görüşmesi devam ettiği sırada gerçekleşen saldırı  girişiminde, saldırgan makam aracının üzerindeki Türk bayrağına müdahale ederek, bayrağı sökmek istedi. Makam şoförü Orhan Salih’in engellediği saldırı girişiminin ardından, “Burası Makedonya” diye slogan atan saldırgan olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Saldırganın, makam şoförü Salih’e de fiziksel müdahalede bulunduğu  öğrenildi. Saldırının ülkedeki emniyet yetkililerine de iletildiği ve konuyla  ilgili gelişmelerin büyükelçilik tarafından yakından takip edildiği bildirildi.

 Makedon bakan ile Üsküp Türk Çarşısı yakınındaki Kurşunlu Han’ın  restorasyon çalışmaları hakkında görüşmek üzere bir araya gelen Erkal Kara, saldırı girişiminin söz konusu görüşme sırasında gerçekleştiğini belirterek, bu ve benzer saldırıların iki ülke arasındaki iyi ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi. AA muhabirine konuya ilişkin açıklamada bulunan Erkal Kara, Türkiye  ile Makedonya’nın dost ve kardeş ülkeler olduğunun altını çizerek, “Ülkelerimiz  arasında karşılıklı güven ve her alanda iyi ilişkiler mevcuttur.” dedi.

 Türkiye’de temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve TDP Genel Başkanı Beycan İyas, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanıyla görüşen İlyas, Üsküp’te Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği aracında Türk bayrağına saldırı girişiminde bulunan provokatörün yakalandığını söyledi. İlyas, şu paylaşımda bulundu: “Türk bayrağı Türk milletinin şerefidir ve elle dokunulmayacak kadar değerlidir. Makedonya’da yaşayan ve her birinin birer Türk bayrağını temsil ettiği Makedonya Türkleri adına bugün yaşanan olayı kınıyorum ve provokatörün şu an itibariyle gözaltına alındığı bilgisini paylaşmak istiyorum. Yaşanan olay iki ülke arasındaki mükemmel ilişkileri bozmaya yönelik bireysel provokasyon olduğu alenidir. Ancak her şeye rağmen Makedonya ve Türkiye arasındaki ilişkiler en yüksek seviyede kalacaktır.”

Seda Şişman – BALKAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here