UliWiki

UliWiki Nedir?

TUİÇ tarafından kurulan UliWiki (Özgür Uluslararası İlişkiler Sözlüğü), 2017 yılından itibaren faaliyet gösteren WikiMedia tabanlı Uluslararası İlişkiler veri tabanıdır. UliWiki, başta uluslararası ilişkiler olmak üzere sosyal bilimlerin alt alanlarında ilgili öğrenim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra belirtilen alanlara ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyen bireylerin doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmasını amaçlamaktadır.

Uliwiki Web Sayfası

UliWiki, oluşturduğu içeriklerle öğrencilerin yararlandığı başucu kaynağı olmayı amaçlamaktadır. Kaynakların ve içeriklerin oluşturulması için sosyal bilimler alanlarında okuyan lisans, yüksek lisans ve mezunlar gönüllü olarak faaliyet göstermektedir.

UliWiki’nin web sitesinde; Uluslararası İlişkiler, Hukuk, İktisat, Siyaset Bilimi, Biyografi, Sosyoloji ve Psikoloji başlıkları bulunmaktadır. Ana başlıkların alt başlıklarında ise disiplinin ne olduğunu, tarihi, önemli kavramları ve olayları yer almaktadır. 2017 yılından itibaren faaliyet gösteren UliWiki’de içeriklerin dağılımı olay, terim ve biyografi şeklindedir. 

Uliwiki İçerikleri Nelerdir?

Olay yazıları daha geniş ve kapsamlı yazılardır. Örneğin; Arap Baharı bir olay yazısıdır. İlk olarak olayın genel bir açıklaması sunulur ardından olayın ortaya çıkmasındaki nedenleri ve sonuçları yazılır. Terim yazıları ise daha kısa ve net olmaktadır. Örneğin; Persona non Grata bir terim yazısıdır. Terimin ne olduğunu ve diğer terimlerle ilişkisini varsa terime dair örnek içerikte yer almalıdır. Biyografi yazıları ise başta uluslararası ilişkiler alanında olmak üzere sosyoloji, siyaset bilimi ve hukuk alanlarında önemli şahsiyetlerin hayatları ve teorilere katkıları hakkında temel bilgiler sunulmaktadır. Biyografi yazısı örneği: Joseph Goebbels.

UliWiki’nin ana sayfasında Haftanın Yazısı, Haftanın Seçkin Resmi ve Biliyor muydunuz? köşesi bulunmaktadır. Bu sayfada, seçmiş olduğumuz yazıları ve görselleri ana sayfa üzerinden yayınlayarak yazıların bir hafta boyunca görünür olmasını amaçlıyoruz.  UliWiki’nin sosyal medya hesapları üzerinden, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin öğrenimlerine katkı sunabilmek için alanla ilgili kitap ve film önerilerinde bulunulmaktadır. Ek olarak, “Tarihte Bugün” içerikleri oluşturarak geçmişte yaşanmış önemli olayların, önemli günleri ve şahsiyetlerin ölüm yıldönümü sosyal medya hesapları üzerinden paylaşarak konuyla ilgili içerik üretilmektedir. 

Ekip: Öykü Tansuğ – Ebru Gökay–  Gaye Solmaz – Hatice Yağmur Kara –Ömer İmamoğlu – Suzan Küçükçallı