ABD ve Rusya’nın Kafkasya’da Üs Açma Sevdası

0
130

Kafkasya içerisindeki dış aktörlerin askeri üslerinin sayısı ile ilgili soru işaretleri gündemdeyken, Kırgız topraklarında iki askeri üssün daha açılacağı haberi merak konusu oldu. Kırgızistan basınında yer alan haberde, Rusya’nın ülkenin güneyindeki Oş ve ABD’nin de Batken kentinde terörle mücadele adı altında yeni askeri üs kurabileceği belirtildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, askeri üslerin açılmasının sebebini Tacikistan’dan gelebilecek terör faaliyetlerine karşı bir önlem olarak gördüklerini ve buna mecbur kaldıklarını belirtti. Otunbayeva’dan gelen bu açıklama üslerin açılma ihtimalinin gerçekten çok kuvvetli olduğunun da bir göstergesi oldu.

Açılacak bu iki üste genellikle anti-terör eğitimleri ve bu amaç doğrultusunda ortaya çıkabilecek ek görevler üstlenecek. Fakat askeri üslerin açılmasının gerekli olmadığını düşünenlerde seslerini yükseltmeye başladı. 198 bin kilometrekarelik bir alana sahip olan Kırgız topraklarında hali hazırda 2 tane üs var, bunlara bir 2 üssün daha eklenmesindeki gereklilikler tartışma konusu.

(tuicakademi – cha) // Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.